Publikacje

Etiologia ostrego zapalenia trzustki – niedoceniony problem w pediatrii
24.10.2016
Najczęściej przyczyną ostrego zapalenia trzustki u dzieci są choroby dróg żółciowych, leki, choroby systemowe, urazy, a także uwarunkowania genetyczne. W ponad jednej trzeciej przypadków etiologia pozostaje niewyjaśniona. Znajomość czynników etiologicznych ostrego zapalenia trzustki pozwala właściwie zaplanować procedury diagnostyczne i umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia.
24.10.2016
Wpływ słonecznego promieniowania ultrafioletowego (UV) na organizm człowieka. Część I: Charakterystyka wybranych właściwości fizykochemicznych i biologicznych promieniowania UV
24.10.2016
Niekorzystne działanie promieniowania UV obejmują fotouszkodzenie skóry, rumień fotochemiczny, oparzenia słoneczne, fotodermatozy, pogrubienie naskórka, zmniejszenie aktywności układu odpornościowego i keratozy słoneczne. Promieniowanie UV jest silnym czynnikiem mutagennym i kancerogennym dla komórek skóry.
Postępowanie z pacjentem z masywnym krwotokiem w warunkach przedszpitalnych
21.10.2016
Wypadki drogowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w grupie wiekowej poniżej 40. roku życia. Skutkiem urazów komunikacyjnych są krwotoki, będące przyczyną do 80% zgonów wśród pacjentów urazowych.
Rola doustnych prób prowokacyjnych w alergiach pokarmowych
21.10.2016
Autorzy w oparciu o najnowsze wytyczne i stanowiska EAACI oraz AAAACI, przedstawiają w jakich sytuacjach klinicznych, które z tych prób przeprowadzać, mając na uwadze wskazania i przeciwskazania do ich wykonywania.
Zastosowanie różnych form treningu fizycznego u pacjentek z osteoporozą pomenopauzalną
21.10.2016
W Polsce osteoporozę ma ok. 6,2 mln osób, a u ok. 2,2 mln została ona zdiagnozowana. Biorąc pod uwagę proces starzenia się społeczeństwa, osteoporoza stanowić będzie coraz poważniejszy problem zdrowotny i ekonomiczny.
Postępowanie ratunkowe u chorych z ciężkim urazem mózgu
20.10.2016
Urazy czaszkowo-mózgowe i ich następstwa, w grupie ludzi młodych i u dzieci, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Prewencja wtórna choroby wieńcowej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym
10.10.2016
Podstawowym celem terapii hipotensyjnej u pacjentów z chorobą wieńcową jest obniżenie ciśnienia tętniczego, redukcja niedokrwienia mięśnia sercowego i ochrona przed zdarzeniami sercowo-naczyniowymi.
Badanie PATHWAY-2 – nowa droga w terapii opornego nadciśnienia tętniczego?
06.10.2016
Oporne nadciśnienie tętnicze stanowi ważny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
Czy krótki sen wpływa na długość życia?
06.10.2016
Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania odpowiedzi immunologicznej, ale także choroby zakaźne mogą stymulować występowanie snu, co z kolei ma zapewniać prawidłową odpowiedź organizmu na działanie patogenu.