Publikacje

Diagnostyka obrazowa raka płuca
04.08.2016
Wysoka śmiertelność z powodu raka płuca sprawia, że jest on jednym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych większości krajów świata. Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworów złośliwych na świecie…
Hepatopatie polekowe, czy można im zapobiegać, jak można je leczyć?
04.08.2016
Polekowe uszkodzenia wątroby (PUW) stanowią istotny problem kliniczny. Szacuje się, że są one przyczyną 2–5% hospitalizacji z powodu żółtaczki i ok. 10% przyjęć do szpitala z powodu zapaleń wątroby u dorosłych.
Przewlekła pokrzywka spontaniczna – standardy i możliwości leczenia
03.08.2016
Pokrzywka jest heterogenną jednostką chorobową, którą międzynarodowe wytyczne EAACI/GA(2)LEN/EDF/WAO definiują jako nagłe pojawienie się bąbli lub obrzęku naczynioruchowego albo obydwu tych objawów jednocześnie.
Wpływ alergicznego nieżytu nosa na aktywność życiową pacjentów
03.08.2016
Nieżyt nosa jest najczęstszą przewlekłą chorobą układu oddechowego u dzieci i dorosłych. W Polsce może dotyczyć nawet 1/4 populacji, w różnych okresach roku. Ok. 1/3 osób chorujących na alergiczny nieżyt nosa (ANN) nie zgłasza się do lekarza. Podobnie, ok. 50% naszych pacjentów jest leczonych nieskutecznie.
Jak obniżyć umieralność kobiet z powodu krwotoków poporodowych?
02.08.2016
Krwotok poporodowy (PPH) stanowi nadal częste powikłanie położnicze i jest najczęstszą przyczyną umieralności kobiet w Polsce, związaną z porodem.
Alergiczne zapalenie spojówek
02.08.2016
Alergiczne zapalenie spojówek jest najczęstszą chorobą alergiczną oczu, u podłoża której leżą mechanizmy odpowiedzi immunologicznej, powstającej w wyniku kontaktu z alergenem (pyłki roślin, zarodniki grzybów, sierść zwierząt itp.). Reakcja ta należy do typu I nadwrażliwości, w której przeciwciała IgE, łącząc się z alergenami, powodują uwalnianie mediatorów zapalnych i rozwój objawów klinicznych.
Masywne krwawienie z jelita małego: nowa opcja terapeutyczna z lokalizacją microcoil i laparoskopową resekcją
02.08.2016
1
Masywne krwawienie z przewodu pokarmowego prezentuje kompleksowy problem diagnostyczny i terapeutyczny. Dokładna identyfikacja miejsca krwawienia jest skomplikowana i chirurgiczna resekcja miejsca krwawienia są trudne.
Prewencja zaostrzeń przewlekłej obturacyjnej choroby płuc w świetle nowych danych
28.07.2016
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym. Pomimo zmniejszenia liczby palaczy i ograniczenia narażenia na palenie bierne, liczba chorych na POChP wzrasta. Na POChP choruje ok. 10% osób powyżej 40. r.ż., w Polsce to 2 miliony osób...
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – kim są nasi pacjenci i jaka jest ich wiedza na temat choroby?
22.07.2016
Obserwowane trendy wskazują, że w bieżącym dziesięcioleciu POChP stanie się trzecią pod względem częstości przyczyną zgonów. Niestety, nadal istotnym problemem jest również niedodiagnozowanie – co wpływa na odroczenie rozpoczęcia przez chorego leczenia.
Czy możemy dowolnie zamieniać inhalatory?
21.07.2016
Najtrudniejszym wyzwaniem dla lekarza rozpoczynającego terapię inhalacyjną u swojego chorego jest odpowiedni dobór inhalatora...