Publikacje
Leczenie zaburzeń gospodarki cholesterolowej zgodne z najnowszą wiedzą medyczną wymaga wielowymiarowego spojrzenia na pacjenta, uwzględnienia jego całkowitego ryzyka sercowo-naczyniowego, celów terapii oraz aktualnych wytycznych towarzystw naukowych. W maju bieżącego roku po raz pierwszy zaprezentowano nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology, ESC).
20.07.2016
Ewolucja większości patologii układu krążenia znajduje swój finał w postaci rozwoju niewydolności serca (NS). W związku z dużym rozpowszechnieniem tych chorób, NS staje się jednym z najważniejszych wyzwań współczesnej medycyny. W powszechnie znanym badaniu Framingham Heart Study, przed bez mała 15 laty, oceniano, iż w rozwiniętych społeczeństwach prawdopodobieństwo rozwoju NS w czasie trwania życia wynosi ok. 20%
14.07.2016
W początkowym okresie historii transplantologii, gdy dysponowano niewielkim arsenałem leków immunosupresyjnych – początkowo steroidami, a później także azatiopryną, wyniki przeszczepiania nerek były niezadowalające – znaczny odsetek narządów przeszczepionych był tracony we wczesnym okresie potransplantacyjnym w przebiegu ostrego odrzucania, którego nie można było opanować. Dopiero wprowadzenie do praktyki klinicznej na przełomie lat 70. i 80. XX wieku pierwszego inhibitora kalcyneuryny – cyklosporyny A (CsA), wyraźnie poprawiło roczną przeżywalność przeszczepów nerkowych.
Jednym z najważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek (PChN) są zaburzenia mineralno-kostne z ich konsekwencjami w postaci osteodystrofii nerkowej i zwapnień układu sercowo-naczyniowego. Rozwijają się one stopniowo wraz z postępem nefropatii, najczęściej pod postacią wtórnej nadczynności przytarczyc (WNP), z przerostem gruczołów i narastającym stężeniem parathormonu (PTH). O ile w stadium III PChN stężenia te są nieprawidłowe jedynie u części chorych (35%), to już w stadiach bardziej zaawansowanych odsetek ten sięga 70%.
Nefropatia kontrastowa (contrast-induced nephropathy, CIN) to ostre uszkodzenie nerek spowodowane dotętniczym lub dożylnym podaniem jodowego środka cieniującego podczas badania lub zabiegu radiologicznego. Pojawia się w ciągu 24–72 godzin po jego podaniu i objawia wzrostem stężenia kreatyniny w surowicy w ciągu 48 godzin o ≥ 0,5 mg/dl lub o ≥ 25% w stosunku do wartości wyjściowej
Według WHO, ok. 16% społeczeństwa przechodzi w ciągu życia epizod depresji. Występowanie chorób somatycznych, szczególnie przewlekłych, sprzyja pojawieniu się zaburzeń nastroju.
11.07.2016
W medycynie cyklosporynę stosuje się od lat 80. – początkowo w transplantologii, a następnie w chorobach immunologicznych, w tym w kłębuszkowych zapaleniach nerek. Jej wprowadzenie poprawiło przeżywalność narządów przeszczepionych i skuteczność leczenia glomerulopatii. Stosowanie CSA w niektórych glomerulopatiach jest atrakcyjną opcją terapeutyczną, dającą dużą szansę na zwiększenie wskaźnika remisji przy występowaniu akceptowalnych potencjalnych działań niepożądanych.
Hiponatremia jest problemem często spotykanym w praktyce klinicznej (30% hospitalizowanych), niestety, nadal słabo poznanym przez lekarzy, a jednocześnie trudnym pod względem diagnostycznym, co często skutkuje nieprawidłowym postępowaniem medycznym.
Rozpowszechnienie w ostatnich latach metod obrazowania spowodowało znaczny wzrost rozpoznawalności różnego stopnia zmian ogniskowych w narządach wewnętrznych, ponadto coraz więcej pacjentów zgłasza się do lekarza z przypadkowym rozpoznaniem ultrasonograficznym (USG) torbieli w nerkach. I choć większość z nich to pojedyncze i łagodne torbiele proste, które nie wymagają dalszego działania ani diagnostycznego, ani terapeutycznego, to niektóre z nich mogą wykazywać cechy torbieli złożonych, z istotnym ryzykiem rozwoju lub wręcz obecności nowotworu.
07.07.2016
Choroby reumatyczne mają najczęściej autoimmunologiczne tło i dotyczą nie tylko układu kostno-stawowego, ale także innych narządów. Szczególnie często obserwuje się tu współwystępowanie chorób nerek. W takich przypadkach zawsze należy rozważyć, czy zmiany w nerkach są spowodowane chorobą reumatyczną, czy są skutkiem działania leków.