Publikacje

Diagnostyka nawracających zakażeń układu moczowego u dzieci
07.07.2016
Zakażenia układu moczowego (ZUM) w populacji pediatrycznej są zagadnieniem wielokrotnie poruszanym w wielu opracowaniach i problemem często spotykanym w codziennej praktyce lekarskiej. Ze względu na złożoną i często niejednoznaczną symptomatologię wymagają szczególnej uwagi ze strony lekarza oraz właściwej współpracy rodziców.
Nefropatia arystolochowa
06.07.2016
Mieszanki ziół chińskich są używane od tysiącleci w Chinach i krajach sąsiednich jako środki lecznicze w bardzo licznych schorzeniach. Przypisuje się im działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne; niektóre z nich stosuje się jako diuretyki, środki przeciwnowotworowe lub preparaty działające miejscowo w chorobach skóry. W ostatnich dekadach chińskie zioła zaczęły być coraz szerzej stosowane także w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Pod koniec XX wieku zwrócono uwagę na związek pomiędzy uszkodzeniem nerek a stosowaniem ziół chińskich w celu zmniejszenia masy ciała.
Zmiany w nerkach w sarkoidozie
06.07.2016
Sarkoidoza jest przewlekłą chorobą zapalną o niejasnej etiologii, charakteryzującą się obecnością nieserowaciejących ziarniniaków w różnych tkankach. Ziarniniaki powstają w wyniku uwalniania czynników chemotaktycznych i wzrostowych z aktywowanych limfocytów T helper (CD4 typ 1) i makrofagów (1–3).
Aktualne zasady dotyczące stosowania czynników erytropoetycznych w przewlekłej chorobie nerek
30.06.2016
Niedokrwistość jest jednym z najważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek (PChN). Częstość występowania niedokrwistości rośnie wraz z zaawansowaniem PChN do 50% w V jej stadium. Kryteria rozpoznania są tu zgodne z kryteriami WHO dla ogólnej populacji, czyli stężenie hemoglobiny (Hb)
Zagrożenie toksynami jako bronią biologiczną – czy jesteśmy na nie przygotowani?
15.06.2016
Według konwencji ds. Broni Chemicznej z 1993 r., toksyny to związki chemiczne, które poprzez swoje działanie na procesy życiowe mogą powodować śmierć, czasową niezdolność lub przewlekłe uszkodzenie narządów u ludzi, jak też u zwierząt, niezależnie od swojego pochodzenia i metod wytworzenia.
15.06.2016
Gruźlica wielolekooporna – narastający problem; aktualne zalecenia WHO
14.06.2016
Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) w 2014 r. 480 tys. osób na świecie zachorowało na gruźlicę wielolekooporną (multidrug-resistant tuberculosis, MDR-TB). Najwyższe odsetki MDR-TB wśród ogółu chorych na gruźlicę stwierdza się na Białorusi, w Estonii, Kazachstanie, także na Ukrainie i w Rosji. Polska jest w grupie krajów o małym rozpowszechnieniu MDR-TB (
Zespół wątrobowo-płucny
14.06.2016
Zespół wątrobowo-płucny (hepato-pulmonary syndrome, HPS) obejmuje charakterystyczne anatomiczne i czynnościowe zmiany w układzie oddechowym, które rozwijają się w następstwie chorób wątroby i/lub nadciśnienia wrotnego.
Wyzwania opieki  i perspektywy leczenia dla chorych na mukowiscydozę
13.06.2016
Patologia związana z mukowiscydozą (cystic fibrosis, CF) została po raz pierwszy opisana przez Andersen w 1938 r. Od tego czasu dokonał się olbrzymi postęp w zakresie diagnostyki i terapii choroby, co przekłada się na wydłużenie czasu życia pacjentów. Istotną rolę odegrało w tym procesie wprowadzenie antybiotyków, leków mukolitycznych, enzymów trzustkowych wraz z odpowiednią dietą, a także skuteczniejsze techniki rehabilitacyjne ułatwiające usuwanie wydzieliny oraz nowe wytyczne w zakresie postępowania w schyłkowej fazie choroby. Ważnym elementem wydłużającym przeżycie stały się transplantacje płuc i wątroby.
Idiopatyczne włóknienie płuc – czy nowe leki wpływają na naturalny przebieg choroby?
13.06.2016
Idiopatyczne włóknienie płuc (IWP) jest przewlekłym śródmiąższowym zapaleniem o niejasnej przyczynie, postępującym, powodującym włóknienie ograniczone do płuc. Choroba należy do grupy rzadkich i występuje w populacji Europy z częstością ok. 5 zachorowań/100 000/rok.
Wpływ chorób układu krążenia na wyniki badań czynnościowych układu oddechowego
10.06.2016
Badania czynności układu oddechowego u pacjentów z chorobami układu krążenia mają bardzo długą historię dotyczącą charakterystycznych, cyklicznych zmian objętości oddechowej zaobserwowanych przez Cheyne’a i Stokesa. Pierwsze opisy tego wzorca oddechowego odnosiły się do pacjenta z rozpoznaniem udaru mózgu chorującego jednocześnie na ciężką niewydolność serca.