Publikacje

Psychoterapia u chorych z chorobami obturacyjnymi dróg oddechowych opornymi na farmakoterapię
23.05.2016
Terapia poznawczo-behawioralna stanowi nowoczesną metodę wsparcia leczenia chorych na choroby obturacyjne opornych na leczenie. Terapia ta skoncentrowana jest na zmianie negatywnych schematów poznawczych związanych z chorobą, na nauce prawidłowego oddechu, treningu radzenia sobie z napadem duszności oraz na ćwiczeniu przyjmowania leków wziewnych.
Czy badanie morfologii krwi może pomóc w doborze terapii POChP?
23.05.2016
Skuteczna farmakoterapia, połączona z ograniczeniem narażenia na czynniki ryzyka, pozwala w znacznym stopniu złagodzić objawy POChP, zmniejszyć częstość zaostrzeń oraz poprawić sprawność i tolerancję wysiłku pacjenta. Jednak odpowiedni dobór leczenia, a szczególnie decyzja o włączeniu wziewnej steroidoterapii, stanowi poważne wyzwanie dla lekarza-klinicysty
Co nowego w światowych wytycznych immunoterapii alergenowej? Najistotniejsze zmiany od wydania polskich standardów z 2010 r.
23.05.2016
Immunoterapia alergenowa (allergen immunotherapy, AIT) jako jedyna metoda przyczynowego leczenia schorzeń alergicznych, mająca potencjał modyfikacji długoterminowego przebiegu chorób, zajmuje obecnie wyjątkowe miejsce w kanonie leczenia schorzeń alergicznych.
Nowoczesne leki do leczenia POChP (terapia LABA/LAMA)
20.05.2016
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest poważnym problemem zdrowotnym w Polsce i na świecie. Według WHO jest to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Obecnie na POChP choruje ponad 65 mln ludzi na wszystkich kontynentach. Corocznie umiera z tego powodu ponad 3 mln chorych. Jest to przyczyna 5% globalnych zgonów z powodów nieinfekcyjnych.
Problemy z astmą u chorych w wieku podeszłym, jak sobie z nimi radzić?
19.05.2016
Astma to przewlekła heterogenna choroba dolnych dróg oddechowych o podłożu zapalnym, przebiegająca z nadreaktywnością oraz napadową, zmienną obturacją oskrzeli, prowokowaną swoistymi i nieswoistymi czynnikami. Etiopatogeneza choroby jest złożona, zależy zarówno od komponentu genetycznego, jak i wpływów środowiskowych.
Dlaczego w leczeniu astmy oskrzelowej istotny jest wybór terapii doraźnej?
19.05.2016
Długoterminowe cele terapii astmy oskrzelowej obejmują osiągnięcie optymalnej kontroli objawów choroby, zmniejszenie liczby zaostrzeń, ograniczenie upośledzenia wydolności układu oddechowego, przy jak najmniejszym ryzyku wystąpienia objawów ubocznych zastosowanego leczenia.
Efektywność leczenia u chorych na astmę palących tytoń
19.05.2016
Wytyczne leczenia astmy opracowane przez ekspertów GINA (Global Initiative for Asthma) opierają się na wynikach dobrze zaplanowanych, randomizowanych badań klinicznych. Tymczasem w badaniach klinicznych, w związku z rygorystycznymi kryteriami doboru, reprezentowana jest wąska grupa chorych, nieodzwierciedlająca przeciętnego pacjenta pozostającego pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy specjalisty.
Złożona terapia przeciwzapalna w astmie – glikokortykosteroid z lekiem antyleukotrienowym podawane raz dziennie
16.05.2016
W terapii astmy oskrzelowej stosujemy trzy podstawowe grupy preparatów: leki kontrolujące, leki ratunkowe oraz leki alternatywne dostępne dla pacjentów z najcięższymi postaciami astmy. Leki alternatywne, w tym w szczególności terapia biologiczna (omalizumab, mepolizumab), włączane są u pacjentów u których dotychczasowa terapia wysokimi dawkami leków kontrolujących (wGKS, LABA i innych) nie daje optymalnej kontroli objawów, a w obrazie klinicznym dominują częste zaostrzenia powiązane z koniecznością stosowania glikokortykosteroidów systemowych.
Czy umiemy zapobiec astmie u dzieci?
12.05.2016
Patrząc krytycznie na dostępne dane, musimy zdawać sobie sprawę, że populacja dziecięca jest pod względem biologicznym niezwykle heterogenna. Z praktycznego punktu widzenia należy uwzględnić wiele zmiennych: wiek dziecka, płeć, środowisko wzrastania (miejskie/wiejskie), narażenie na dym tytoniowy czy też kontakt z innymi dziećmi (starsze rodzeństwo, żłobek/przedszkole). Podobne podejście odnaleźć możemy w zaleceniach GINA (Global Initiative for Asthma) dotyczących metod redukcji ryzyka zaostrzeń astmy.
12.05.2016
Co oznacza optymalna kontrola choroby w astmie oskrzelowej?
12.05.2016
Pojęcie kontroli w życiu codziennym najczęściej rozumiane jest jako ocena zgodności istniejącego stanu rzeczy ze stanem założonym, ewentualnie jako nadzór nad właściwym funkcjonowaniem czegoś. Według Słownika Poprawnej Polszczyzny PWN kontrolować to „sprawdzać prawidłowość działania” lub „panować nad czymś”.