Publikacje

Pacjent z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i cukrzycą typu 2 – codzienne wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne w gabinecie lekarza  rodzinnego
05.05.2016
Lekarz rodzinny codziennie spotyka pacjentów z klasycznymi cechami zespołu metabolicznego (ZM), a więc z nadwagą, często otyłych, u których w badaniach laboratoryjnych stwierdza się zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Przyczyną tego masowego zjawiska jest współczesny styl życia, polegający na spożywaniu zbyt dużej liczby kalorii przy niedostatecznej aktywności fizycznej.
Niedobory magnezu jako czynnik ryzyka wybranych schorzeń układu nerwowego – znaczenie reakcji na stres
04.05.2016
Stres stanowi nieodłączny element naszego życia. Jest reakcją zarówno na pozytywne, jak i negatywne zdarzenia życiowe. Stresorem może być oczekiwanie na coś przyjemnego, jak wyjazd na wakacje, ale też negatywne zdarzenia, jak choroba, strata kogoś bliskiego czy kłopoty w pracy.
Nowe badania przeczą niekorzystnej klinicznie interakcji klopidogrelu z inhibitorami pompy protonowej
04.05.2016
1
Klopidogrel i kwas acetylosalicylowy (ASA) należą do leków przeciwpłytkowych wykorzystywanych u chorych z zawałami serca, ostrymi zespołami wieńcowymi oraz u chorych po przezskórnych zabiegach na tętnicach wieńcowych. Bardzo często wraz z lekami przeciwpłytkowymi zalecane są równocześnie leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), które zmniejszają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
Trimebutyna w chorobach przewodu pokarmowego – o czym warto wiedzieć lub pamiętać
04.05.2016
Trimebutyna (TMB) jest lekiem od prawie czterech dziesięcioleci szeroko stosowanym w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, głównie w zespole jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS), ale także w dyspepsji czynnościowej. Skuteczność jej przejawia się w niwelowaniu dolegliwości bólowych oraz w regulowaniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.
Kompleksowe postępowanie  terapeutyczne u pacjentek  z zespołem policystycznych  jajników
18.03.2016
Zespół policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome, PCOS) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w okresie rozrodczym. Ocenia się, że dotyka 5–15% kobiet w całej populacji. Jest najczęstszą przyczyną niepłodności i hirsutyzmu...
Kaszel – różne przyczyny, różne postępowanie: wybrane problemy kliniczne
17.03.2016
Kaszel jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)...
Opieka nad kobietą ciężarną w praktyce lekarza POZ – zasady farmakoterapii wybranych schorzeń
17.03.2016
1
W ostatnich latach liczba porodów w Polsce wynosi 360–370 tys. rocznie (1). Statystycznie zatem w typowej praktyce lekarza rodzinnego, obejmującej opieką 2,5 tys. pacjentów, lekarz co rok zapewnia opiekę 25–28 ciężarnym...
Kamica układu moczowego u dzieci: zasady leczenia i profilaktyki
17.03.2016
Kamica układu moczowego (KUM) to ogólnoustrojowa choroba, w której przebiegu dochodzi do wytrącania konkrementów w różnych częściach układu moczowego. KUM towarzyszy człowiekowi od dawna. Pierwsze ślady choroby pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e.
Profilaktyka nadwagi i otyłości u dzieci – możliwości w POZ
17.03.2016
Otyłość jest głównym problemem zdrowotnym na świecie i wyprzedza już takie choroby jak AIDS, a także niedożywienie. Z powodu otyłości cierpi aż 300 mln ludzi na świecie, a co druga osoba ma zbyt dużą masę ciała...
Manifestacje chorób alergicznych u niemowląt
17.03.2016
Choroby alergiczne należą do najczęściej spotykanych schorzeń przewlekłych wśród pacjentów w wieku rozwojowym, z którymi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, a także w Polsce częstość chorób alergicznych zdecydowanie wzrasta w ostatnich latach.