Publikacje
Lekarz rodzinny codziennie spotyka pacjentów z klasycznymi cechami zespołu metabolicznego (ZM), a więc z nadwagą, często otyłych, u których w badaniach laboratoryjnych stwierdza się zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej. Przyczyną tego masowego zjawiska jest współczesny styl życia, polegający na spożywaniu zbyt dużej liczby kalorii przy niedostatecznej aktywności fizycznej.
Stres stanowi nieodłączny element naszego życia. Jest reakcją zarówno na pozytywne, jak i negatywne zdarzenia życiowe. Stresorem może być oczekiwanie na coś przyjemnego, jak wyjazd na wakacje, ale też negatywne zdarzenia, jak choroba, strata kogoś bliskiego czy kłopoty w pracy.
04.05.2016
Klopidogrel i kwas acetylosalicylowy (ASA) należą do leków przeciwpłytkowych wykorzystywanych u chorych z zawałami serca, ostrymi zespołami wieńcowymi oraz u chorych po przezskórnych zabiegach na tętnicach wieńcowych. Bardzo często wraz z lekami przeciwpłytkowymi zalecane są równocześnie leki z grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), które zmniejszają ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego.
Trimebutyna (TMB) jest lekiem od prawie czterech dziesięcioleci szeroko stosowanym w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, głównie w zespole jelita nadwrażliwego (irritable bowel syndrome, IBS), ale także w dyspepsji czynnościowej. Skuteczność jej przejawia się w niwelowaniu dolegliwości bólowych oraz w regulowaniu zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego.
Zespół policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome, PCOS) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w okresie rozrodczym. Ocenia się, że dotyka 5–15% kobiet w całej populacji. Jest najczęstszą przyczyną niepłodności i hirsutyzmu...
Kaszel jest najczęstszą przyczyną zgłaszania się pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)...
17.03.2016
W ostatnich latach liczba porodów w Polsce wynosi 360–370 tys. rocznie (1). Statystycznie zatem w typowej praktyce lekarza rodzinnego, obejmującej opieką 2,5 tys. pacjentów, lekarz co rok zapewnia opiekę 25–28 ciężarnym...
17.03.2016
1
Kamica układu moczowego (KUM) to ogólnoustrojowa choroba, w której przebiegu dochodzi do wytrącania konkrementów w różnych częściach układu moczowego. KUM towarzyszy człowiekowi od dawna. Pierwsze ślady choroby pochodzą sprzed 5000 lat p.n.e.
17.03.2016
Otyłość jest głównym problemem zdrowotnym na świecie i wyprzedza już takie choroby jak AIDS, a także niedożywienie. Z powodu otyłości cierpi aż 300 mln ludzi na świecie, a co druga osoba ma zbyt dużą masę ciała...
Choroby alergiczne należą do najczęściej spotykanych schorzeń przewlekłych wśród pacjentów w wieku rozwojowym, z którymi spotykają się lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej, a także w Polsce częstość chorób alergicznych zdecydowanie wzrasta w ostatnich latach.