Publikacje

Diagnostyka i leczenie chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego
16.03.2016
Mimo postępu medycyny w diagnostyce i terapii, choroby pasożytnicze przewodu pokarmowego zalicza się do największych problemów zdrowotnych współczesnego świata. Liczbę zarażonych pasożytami jelitowymi pod koniec XX wieku szacowano na ponad 2 mld, a żyjących w rejonach endemicznego występowania patogennych helmintów i pierwotniaków na ponad 5 mld.
Terapia ciężkiej postaci astmy oskrzelowej i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u pacjentów z otyłością
16.03.2016
W ostatnich dekadach obserwuje się ogólnoświatową epidemię otyłości. Zjawisko to dotyczy wszystkich grup wiekowych, także dzieci, na wszystkich kontynentach. Pomiędzy 1980 a 2000 r. zaobserwowano wzrost o 50% częstości występowania otyłości u dzieci, młodzieży i dorosłych w USA (1). W tym samym czasie nastąpił 73% wzrost częstości występowania astmy u mieszkańców USA...
Znaczenie i rola nieopioidowych leków przeciwbólowych w leczeniu bólu w praktyce lekarza rodzinnego
15.03.2016
Ból jest zazwyczaj jednym z podstawowych objawów, który nakłania pacjenta do wizyty u lekarza, dlatego znajomość podstawowych procesów związanych z jego powstawaniem, znajomość rodzajów oraz sposobów i możliwości leczenia wydaje się jedną z istotniejszych umiejętności każdego lekarza.
Pacjent z polimialgią reumatyczną w praktyce lekarza rodzinnego
15.03.2016
Polimialgia reumatyczna należy do chorób o słabo poznanej etiologii i tylko częściowo wyjaśnionej patogenezie. Jest jednym z typowych schorzeń reumatologicznych wieku starszego. Rozpoznaje się ją zwykle po 50. roku życia i jej częstość występowania rośnie wraz z wiekiem.
Zastosowanie systemu transdermalnego fentanylu w leczeniu bólu nienowotworowego w praktyce lekarza rodzinnego
15.03.2016
Niezbędnym warunkiem skutecznej terapii przeciwbólowej u pacjentów doświadczających przewlekłego bólu o silnym natężeniu ( 7 w skali VAS [wzrokowo-analogowej]) jest zapewnienie właściwego stosowania i dostępności do analgetyków opioidowych (1). Długotrwała terapia z wykorzystaniem opioidów u pacjentów z bólami przewlekłymi nienowotworowymi zalecana przez lekarzy innych specjalności niż medycyna paliatywna nadal budzi kontrowersje wielu środowisk lekarskich; ponadto, choć kwestia dotycząca wskazań do rozpoczęcia takiej terapii jest już rozstrzygnięta, wiele obaw rodzi monitorowanie bólu oraz kontrola stosowania środków opioidowych.
Depresje w schorzeniach somatycznych – podejścia terapeutyczne
15.03.2016
Wystąpienie (atypowych) objawów zaburzenia depresyjnego może być jedynym powodem, dla którego zaniepokojony pacjent zgłasza się po pomoc do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Z uwagi na ich niespecyficzny charakter, droga do prawidłowej diagnozy, często poprzez wykluczenie, wiedzie przez szereg następujących po sobie konsultacji specjalistycznych wymagających przeprowadzenia licznych badań dodatkowych.
Choroba zwyrodnieniowa stawów – zalecenia postępowania w roku 2016
14.03.2016
Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) definiowana jest jako choroba chrząstki stawowej, więzadeł, kości podchrzęstnej, błony maziowej i innych elementów stawu oraz stabilizujących go mięśni, prowadząca do zespołu klinicznego bólu stawów, któremu towarzyszą różnego stopnia ograniczenia sprawności i obniżona jakość życia. Wynika z tego, że jest to choroba złożona w swoim charakterze, a działania terapeutyczne nakierowane tylko na jeden z elementów nie mogą przynieść spodziewanych efektów.
Hipercholesterolemia rodzinna – choroba pokoleń
10.03.2016
Hipercholesterolemia rodzinna (familial hypercholesterolemia, FH) jest najczęstszą genetyczną przyczyną przedwczesnego rozwoju miażdżycy i schorzeń z nią związanych, zwłaszcza choroby wieńcowej.
Kompleksowe leczenie chorób nosa i zatok
10.03.2016
Choroby nosa i zatok bardzo często współistnieją. Mogą stanowić też wzajemne punkty wyjścia lub powikłania. Mamy dwa klasyczne przypadki chorób, które podlegają opisanym zasadom.
Pojedynczy cień okrągły w płucu – ważny problem diagnostyczny
10.03.2016
Pojedynczy cień okrągły w płucu (solitary pulmonary nodules, SPN) jest często pierwotnym rakiem płuca – wówczas radiolog opisujący badanie jako pierwszy wykrywa chorobę onkologiczną. Dlatego każdy obraz radiologiczny powinien być poddany uważnej analizie celem postawienia właściwej diagnozy.