Publikacje
Prawidłowe funkcjonowanie przeszczepionej nerki zależy od adekwatnego leczenia immunosupresyjnego, które hamuje aktywność systemu immunologicznego biorcy ukierunkowaną przeciwko antygenom dawcy narządu.
Każdego roku wzrasta liczba chorych oczekujących na przeszczep nerki (KTx), pomimo zwiększania liczby wykonywanych transplantacji. KTx od dawcy żywego (LRD) jest jednym ze sposobów zwiększenia liczby transplantacji, skrócenia czasu oczekiwania na przeszczepienie, często z możliwością znaczącego skrócenia lub nawet całkowitego uniknięcia dializoterapii – w przypadku przeprowadzenia przeszczepienia wyprzedzającego.
07.03.2016
Właśnie mija 50 lat od pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia nerki pobranej ze zwłok. 26 stycznia 1966 r. zespół I Kliniki Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Warszawie kierowany przez prof. Nielubowicza ze wsparciem zespołu prof. Orłowskiego przeszczepił nerkę 18-letniej uczennicy szkoły pielęgniarskiej, Danucie Milewskiej.
Przeszczepienie nerki jest uznaną metodą leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Procedura ta jest wykonywana u pacjentów od 12. miesiąca życia do powyżej 75. roku życia. Najczęstszymi przyczynami schyłkowej niewydolności nerek w Polsce są: nefropatia cukrzycowa, kłębuszkowe zapalenie nerek i nefropatia nadciśnieniowa.
Udowodnienie, że objawy cukrzycy spowodowane są deficytem insuliny oraz wprowadzenie jej do użytku klinicznego w latach 20. XX wieku pociągnęło za sobą poważne następstwa. Z jednej strony pojawiła się nowa grupa pacjentów ze specyficznymi problemami, które można określić jako odległe powikłania cukrzycy, z drugiej rozpoczęto intensywne prace nad opracowaniem metody leczenia cukrzycy za pomocą przeszczepienia allogenicznego trzustki. Przełomowe odkrycia z zakresu immunologii i farmakologicznej immunosupresji dokonane w drugiej połowie XX wieku, które dały podwaliny pod całą transplantologię, umożliwiły również pierwsze przeszczepienie trzustki.
Przewlekła choroba nerek (PChN) jest to powolne, postępujące i najczęściej nieodwracalne pogorszenie funkcji wydalniczej, wydzielniczej i metabolicznej nerek na skutek różnych zmian chorobowych zachodzących w ich miąższu. Szacunkowa liczba osób z uszkodzeniem nerek w różnych stadiach PChN wynosi w Polsce 4 mln...
Wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV) należy do rodziny wirusów opryszczki. Zakażenia tymi wirusami są powszechne. Pierwotne zakażenie VZV (ospa wietrzna) obejmuje skórę i błony śluzowe, a jego następstwem jest wnikanie wirusa do zakończeń nerwów czuciowych i ich transport aksonalny do neuronów zwojów grzbietowych, nerwów czaszkowych oraz zwojów autonomicznego układu nerwowego.
01.03.2016
Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) występowanie otyłości przybrało już rozmiar globalnej epidemii, w 2013 r. na świecie ponad 42 mln dzieci do 5. roku życia ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości.
25.02.2016
Cukrzyca typu 1 (T1D) jest jedną z najczęstszych chorób metabolicznych wieku dziecięcego o wieloczynnikowej etiologii, bezwzględnie wymagającą leczenia insuliną
25.02.2016
Jedną z najczęściej występujących u dzieci przyczyn ostrych dolegliwości brzusznych i niedrożności przewodu pokarmowego jest wgłobienie jelita w odcinku krętniczo-kątniczym. Schorzenie to najczęściej występuje u niemowląt, choć obserwacje wskazują na coraz częstsze pojawianie się wgłobień u dzieci kilkuletnich…
25.02.2016