Publikacje
Uczucie suchości w nosie jest coraz częstszą dolegliwością i przyczyną poszukiwania przez chorych pomocy u lekarza lub farmaceuty. Osoby cierpiące na zespół suchego nosa skarżą się na wiele niespecyficznych objawów, jak utrudnienie oddychania czy uczucie dyskomfortu w trakcie oddychania przez nos
10.03.2016
Jednym z filarów budujących zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, jest zadowalające życie seksualne. Zapewnia ono poczucie pełni szczęścia, sukcesu, a przede wszystkim umożliwia wytworzenie więzi społecznych i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, ponadto pozwala na odnalezienie właściwej roli dla każdego człowieka.
10.03.2016
Nowotwory złośliwe stanowią drugą – po chorobach układu sercowo-naczyniowego – przyczynę zgonu biorców allogennego przeszczepu nerkowego z prawidłową czynnością przeszczepu. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 20 lat nowotwory będą stanowić główną przyczynę śmiertelności chorych po przeszczepieniu narządów.
Przeszczepienie nerki to wciąż najlepszy sposób leczenia pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Dwukrotnie przedłuża prognozowany czas przeżycia, o 60% zmniejsza ryzyko zgonu i istotnie poprawia jakość życia w stosunku do pacjentów dializowanych
09.03.2016
Postęp w leczeniu przewlekłych chorób cywilizacyjnych, który ma miejsce w ciągu ostatnich lat, doprowadził do znacznego wydłużenia średniego wieku życia. Paradoksalnie, doprowadziło to do pojawienia się nowych problemów takich jak zwiększona zapadalność na choroby neurodegeneracyjne, choroby układu sercowo-naczyniowego czy zwiększone zapotrzebowanie na narządy do przeszczepienia...
Z zastosowaniem komórek macierzystych (stem cells, SCs) wiązane są ogromne nadzieje dotyczące terapii komórkowych. Nieograniczone możliwości samoodnawiania, wielokierunkowe różnicowanie, zdolność selektywnej migracji do miejsca uszkodzenia i właściwości immunomodulacyjne to cechy komórek macierzystych, które czynią z nich obiecujące narzędzie terapeutyczne.
Odpowiedź immunologiczno-zapalna na obce antygeny przeszczepu nosi nazwę procesu odrzucania. Odrzucanie może mieć charakter komórkowy (odrzucanie T-komórkowe) lub humoralny – zależny od przeciwciał przeciwko antygenom dawcy.
Zakażenia należą do najczęstszych powikłań u biorców przeszczepu nerki. Ekspozycja na mikroorganizmy może być środowiskowa lub endogenna. Na upośledzoną odpowiedź układu immunologicznego składa się wiele czynników, w tym: stosowanie leków immunosupresyjnych, integralność barier (tj. skóry i błon śluzowych), współistnienie innych chorób, neutropenia, limfopenia, zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, mocznica), niedożywienie.
Jednym z podstawowych problemów obecnej medycyny transplantacyjnej jest uszkodzenie narządów związane ze zmianami zachodzącymi podczas ich niedokrwienia oraz w trakcie i po reperfuzji. Wiadomo, że uszkodzenie to jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na wczesne i odległe wyniki przeszczepiania narządów. Niektórzy autorzy sugerują nawet, że może mieć ono większe znaczenie dla przeżywalności przeszczepu niż odpowiedź immunologiczna.
W styczniu 2016 r. mija 50 lat od pierwszego w Polsce przeszczepienia nerki od dawcy zmarłego (26 stycznia 1966, Warszawa) oraz od dawcy żywego (31 marca 1966, Wrocław). Stały rozwój w zakresie diagnostyki chorób nerek, jak i starzenie się społeczeństwa powodują, że chorych z przewlekłą chorobą nerek w ostatnim jej stadium zaawansowania stale przybywa.