Publikacje
Punktowe testy skórne (PTS) są metodą badania stosowaną w diagnostyce uczulenia IgE-zależnego. Występowanie reakcji ze strony skóry na alergen świadczy o obecności w niej mastocytów opłaszczonych swoistymi przeciwciałami IgE (sIgE). Reakcja skóry w PTS na badany alergen w postaci bąbla i rumienia świadczy o uczuleniu na poziomie skóry, natomiast wnioskowanie o alergii w obrębie innych narządów na podstawie punktowych testów skórnych jest jedynie pośrednie.
25.02.2016
Uzupełnieniem tradycyjnej terapii farmakologicznej w leczeniu astmy są ćwiczenia oddechowe. Rodzaj tych ćwiczeń zależy od wiedzy i doświadczenia fizjoterapeuty oraz od tendencji terapeutycznych w danym kraju…
Jedną z najczęściej występujących u dzieci przyczyn ostrych dolegliwości brzusznych i niedrożności przewodu pokarmowego jest wgłobienie jelita w odcinku krętniczo-kątniczym. Schorzenie to najczęściej występuje u niemowląt, choć obserwacje wskazują na coraz częstsze pojawianie się wgłobień u dzieci kilkuletnich…
25.02.2016
Zaburzenie rozwoju przegrody oddzielającej jamy opłucnowe od jamy brzusznej, do którego dochodzi między 7. a 10. tygodniem życia płodowego, może prowadzić do powstania ubytku położonego najczęściej w tylno-bocznej części przepony, przez który narządy jamy brzusznej przemieszczają się do jednej z jam opłucnowych.
25.02.2016
Alergia na pokarmy jest rosnącym problemem we współczesnym społeczeństwie. Najczęstszą alergią pokarmową u niemowląt i małych dzieci jest alergia na białka mleka krowiego (ABMK). Szacuje się, że dotyczy ona 2–3,2% niemowląt…
24.02.2016
Infekcje dróg oddechowych są najczęstszą przyczyną wizyt rodzica z dzieckiem u pediatry. Stanowią ok. 60–90% wszystkich zakażeń i są główną przyczyną gorączki u młodszych dzieci.
Jedną z częstych chorób alergicznych rozpoznawanych wśród dzieci jest alergia pokarmowa. Jej częstość szacuje się na 1 do 10% (1). Duża rozpiętość w wynikach badań epidemiologicznych to efekt różnych zwyczajów żywieniowych badanych pacjentów, ich wieku oraz niejednolitych metod badawczych.
Kaszel jest mechanizmem obronnym, oczyszczającym drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny, ciał obcych i substancji drażniących. Jego znaczenie najłatwiej możemy sobie uświadomić, obserwując pacjentów cierpiących na choroby przebiegające z niezdolnością do efektywnego kaszlu…
Współcześnie jest oczywiste, że ból ostry (ostrzegawczy), a tym bardziej przewlekły – często destrukcyjny i demobilizujący, należy energicznie zwalczać wszystkimi dostępnymi sposobami: lekami przeciwbólowymi o wzrastającej sile działania (z opioidami włącznie), znieczulaniem miejscowym, a nawet, w razie potrzeby, znieczuleniem ogólnym.
24.02.2016
Pneumokok, meningokok i pałeczka hemofilna typu b stanowią szczególne zagrożenie jako przyczyny najcięższych, tzw. inwazyjnych zakażeń, tj. infekcji przestrzeni organizmu zwykle jałowych, takich jak opony mózgowo-rdzeniowe (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych [ZOMR]), krew (od skąpoobjawowej bakteriemii po pełnoobjawową posocznicę z towarzyszącym wstrząsem, wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym, zatorami bakteryjnymi, martwicą narządów i dystalnych części kończyn), a także niekiedy otrzewnej i stawów