Publikacje
Astma i POChP to dwie powszechnie występujące, przewlekłe, zapalne choroby dróg oddechowych. Różnicuje je etiologia, patomechanizm i rokowanie, łączy anatomiczna lokalizacja zmian, podobne objawy kliniczne i stosowane leki w postaci aerozoli.
11.05.2016
Grzybica jamy ustnej należy do częstych jednostek chorobowych spotykanych w praktyce pediatrycznej. Częstość schorzenia waha się od 1–37%.
10.05.2016
Odpowiednie karmienie małego dziecka jest niezwykle istotne dla jego optymalnego rozwoju, wpływa również na stan zdrowia w późniejszym okresie życia.
Wydaje się, że liczba pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi zarówno kręgosłupa, jak też stawów obwodowych będzie w najbliższych latach szybko wzrastać, co wiąże się m.in. ze starzeniem się populacji i niekorzystnymi zmianami stylu życia, szczególnie zmniejszeniem aktywności fizycznej. Ocenia się, że objawowa choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy obecnie ok. 8 mln Polaków (1).
Bóle głowy to częsta dolegliwość zgłaszana przez pacjentów endokrynologicznych, jak i tych przychodzących codziennie do nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Wielu z nich zadaje lekarzowi pytanie – czy objawy, które ma, można nazwać migrenowymi bólami głowy?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów GINA (1), podstawą terapii najcięższych postaci atopowej astmy oskrzelowej, gdy nie udaje się osiągnąć optymalnej kontroli choroby za pomocą standardowych metod farmakoterapii (wysokie dawki glikokortykosteroidów podawanych w inhalacji w połączeniu z innymi lekami kontrolującymi, m.in. tiotropium, LABA, teofiliną, lekami antyleukotrienowymi), jest humanizowane przeciwciało monoklonalne anty-IgE – omalizumab.
Leczenie astmy oskrzelowej jest zawsze wyzwaniem. Obowiązujące dzisiaj standardy terapii astmy nie są wcale łatwe do interpretacji (1). Z jednej strony to dobrze, ponieważ zostawiają bardzo wiele miejsca do rozważań i dopasowania terapii przez lekarza do konkretnego pacjenta. Z drugiej jednak pozwalają na dość duży stopień dowolności leczenia, co nie zawsze wpływa dobrze na poziom kontroli astmy oskrzelowej.
09.05.2016
Przez liczne wieki próbowano znaleźć skuteczne metody leczenia. Dopiero w XX wieku doszło do przełomu. Odkryto antybiotyki – leki przeciwbakteryjne, stanowiące potężny oręż w walce z infekcjami.
Celem artykułu jest przedstawienie aktualnych wskazań i zasad terapii różnymi formami inhalacyjnymi wziewnych glikokortykosteroidów (wGKS) u dzieci z chorobami obturacyjnymi oskrzeli.
Współczesna terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) składa się w dużej części z leczenia inhalacyjnego. Postępowanie takie jest znane od wielu lat i obecne we wszystkich standardach opieki. Od czasu wprowadzenia terapii inhalacyjnej datuje się także rozwój inhalatorów.
05.05.2016