Publikacje
W ostatnich latach rośnie zainteresowanie powiązaniami między bezsennością i współwystępującym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno bezsenność, jak i nadciśnienie tętnicze dotyczą znacznego odsetka osób dorosłych w Polsce i szacuje się, że około 40% chorych na nadciśnienie tętnicze zgłasza problemy ze snem. Wpływ bezsenności na wysokość ciśnienia tętniczego krwi, na dobowy rytm ciśnienia, rozwój powikłań narządowych i częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym ostrych zespołów wieńcowych, są przedmiotem wielu badań.
12.10.2009
Leki blokujące receptory β-adrenergiczne mają ugruntowane miejsce w leczeniu chorych z niewydolnością serca, w leczeniu chorych po przebytym zawale serca i ze stabilną chorobą wieńcową. W ostatnich latach stosowanie beta-adrenolityków jako leków pierwszego wyboru w nadciśnieniu tętniczym wzbudza wiele kontrowersji.
09.10.2009
W ostatnich latach zarówno w Europie, jak i w USA zwiększa się dostępność i częstość stosowania preparatów złożonych stanowiących połączenie dwóch leków hipotensyjnych. Uważa się bowiem, że ze względu na wieloczynnikową patogenezę nadciśnienia pierwotnego uzasadniona jest farmakologiczna ingerencja w dwa różne układy regulujące wysokość ciśnienia tętniczego. Coraz szerzej akceptowany jest również pogląd, że u większości chorych, zwłaszcza z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym, konieczne jest stosowanie dwóch i więcej leków hipotensyjnych.
09.10.2009
W ostatnich dziesięcioleciach wiedza o leczeniu nadciśnienia tętniczego została wzbogacona o wyniki szeroko zakrojonych badań klinicznych, które bezpośrednio wpływają na współczesne zalecenia dotyczące terapii nadciśnienia tętniczego. Do praktyki klinicznej wprowadzono nowe preparaty o interesujących własnościach, które zajęły ważne miejsce w leczeniu chorych z nadciśnieniem tętniczym.
09.10.2009
Nadciśnienie tętnicze to jeden z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju zmian w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dotyczy to w pierwszym rzędzie udaru mózgu, choroby wieńcowej, zawału mięśnia serca i niewydolności nerek. Badania epidemiologiczne wskazują na liniowy wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego związanego ze wzrostem ciśnienia tętniczego.
08.10.2009
Ostatnio wiele uwagi poświęca się zagadnieniu opornego nadciśnienia tętniczego. Stanowi ono istotny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, obciążenie wysokim ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych oraz konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
08.10.2009
Podejmowanie prób prewencji nadciśnienia tętniczego za pomocą wdrożenia leczenia farmakologicznego (leczenia hipotensyjnego) dotyczy głównie osób zaliczonych do kategorii wysokiego prawidłowego ciśnienia krwi (stanu przednadciśnieniowego, prehypertension). Najnowsze zalecenia Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (PTNT i KLR) z 2008 roku uwzględniają klasyfikację prawidłowych wartości ciśnienia zaproponowaną w wytycznych European Society of Hypertension i European Society of Cardiology (ESH/ESC) z 2007 roku
07.10.2009
W ostatnim czasie duże zainteresowanie wzbudza zagadnienie nadciśnienia tętniczego ukrytego, które jest rozpoznawane jeżeli ciśnienie tętnicze w pomiarach klinicznych jest prawidłowe, a podwyższone w całodobowej rejestracji lub w samodzielnych pomiarach ciśnienia tętniczego.
07.10.2009
W ostatnich latach wykryto w organizmie ludzkim endogenne hormony o budowie podobnej do digoksyny, zwane steroidami kariotonicznymi. Hormony te odgrywają istotną rolę w regulacji ciśnienia tętniczego i natriurezy.
06.10.2009
W Stanach Zjednoczonych dolegliwości związane z zaburzeniami defekacji są przyczyną 3-5% wszystkich pediatrycznych wizyt ambulatoryjnych i aż 10-25% porad u gastroenterologów dziecięcych.
02.10.2009