Publikacje
Niewydolność serca (NS) od kilku lat staje się priorytetem we współczesnej kardiologii. Ogromny postęp w niemal każdej dziedzinie medycyny w ostatnich dziesięcioleciach sprawił, że udało się w zasadzie wyeliminować nowe przypadki nabytych wad zastawkowych; dostępne, nowoczesne dobrze tolerowane leki hipotensyjne istotnie poprawiły rokowanie w nadciśnieniu tętniczym; wprowadzenie metod kardiologii interwencyjnej zrewolucjonizowało podejście do leczenia ostrych zespołów wieńcowych; a stosowanie leków przeciwpłytkowych i statyn umożliwiło poprawę wyników leczenia stabilnej choroby wieńcowej.
13.01.2009
Zaburzenia rytmu serca w populacji osób dorosłych są zjawiskiem bardzo częstym. Są one również, razem z objawami niewydolności serca, najczęstszą przyczyną konsultacji kardiologicznych u kobiet ciężarnych.
13.01.2009
Co roku z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (ChSN) hospitalizowanych jest w Polsce około milion osób, co stanowi 44% wszystkich hospitalizacji. Ponadto ChSN są jednym z głównych powodów absencji chorobowej oraz inwalidztwa, znacząco pogarszają jakość życia pacjentów oraz stanowią ogromny wydatek dla budżetu państwa i pacjentów.
13.01.2009
Ciąża powikłana cukrzycą jest obecnie uważana za najczęstszą patologię położniczą. W leczeniu ciężarnych z cukrzycą kluczową rolą jest utrzymanie normoglikemii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrych i odległych powikłań zarówno dla matki, jak i dla płodu. Leczenie zaburzeń gospodarki węglowodanowej różni się w zależności od typu cukrzycy, inne jest w cukrzycy ciążowej (Gestational Diabetes Mellitus, GDM), a inne w przedciążowej (Pregestational Diabetes Mellitus, PGDM).
13.01.2009
Wiadomo, że choroby układu sercowo-naczyniowego (cardiovascular diseases, CVD) są główną przyczyną zgonów w krajach europejskich. Jednocześnie dokonuje się ogromny postęp w rozpoznawaniu, leczeniu i zapobieganiu tym schorzeniom, szczególnie w zakresie choroby wieńcowej. Niestety istnieją pewne ograniczenia, które wynikają głównie z przyczyn socjoekonomicznych, gospodarczych i psychologicznych. Dlatego też postępowanie, szczególnie leczenie w chorobach CVD, nadal pozostaje dużym wyzwaniem. Interesującą, dla lekarza, grupą chorych są mężczyźni w wieku średnim.
13.01.2009
U kobiety ciężarnej zachodzą liczne fizjologiczne zmiany, między innymi w układzie krążenia. Największe związane są ze wzrostem objętości krwi, zwiększeniem unaczynienie oraz perfuzji narządów, takich jak nerki czy skóra, aktywnością układu krzepnięcia, aktywnością, zużyciem oraz wytwarzaniem płytek krwi, a także wzrostem stężenia większości innych czynników krzepnięcia.
13.01.2009
Benzodiazepiny (BDZ) wprowadzone po raz pierwszy do lecznictwa na początku lat 60. stanowią zróżnicowaną grupę leków charakteryzujących się działaniem anksjolitycznym (przeciwlękowym), uspokajającym, nasennym, przeciwdrgawkowym, miorelaksacyjnym i amnestycznym.
22.12.2008
Ból nie jest tylko prostym odruchem. Nie ma wprost proporcjonalnego związku między bodźcem a reakcją na ból. Ból jest osobistym doświadczeniem. Jest doznaniem bardzo subiektywnym. Na ten subiektywizm składa się wiele czynników dotyczących samej osoby doświadczającej bólu, jak i jej relacji z otoczeniem.
21.12.2008
1
20.12.2008
20.12.2008