Publikacje
20.12.2008
W związku ze starzeniem się społeczeństw niewydolność krążenia staje się chorobą powszechną. Z tego względu chorzy z jej objawami często pojawiają się u lekarza rodzinnego, który powinien posiadać wiedzę dotyczącą jej przyczyn i podstaw patofizjologii.
12.12.2008
1
Zaniechanie interwencji żywieniowej u chorego niedożywionego, niezależnie od stadium niedożywienia i towarzyszących schorzeń, przekreśla szanse na zwycięską walkę z chorobą. Brak reakcji lekarza na niedożywienie jest skazaniem pacjenta na przyspieszenie i pogorszenie przebiegu choroby, z kolei odżywianie adekwatne do zapotrzebowania chorego stwarza doskonałą sytuację metaboliczną do walki z chorobą, wzmacnia organizm i poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.
12.12.2008
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego stanowią częsty i poważny problem kliniczny, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Do ich rozpoznawania i prawidłowej klasyfikacji służą opracowane i opublikowane w 2006 roku przez zespół ekspertów III Kryteria Rzymskie (1), będące zmienioną i uaktualnioną, zgodnie z obecną wiedzą medyczną, wersją I i II Kryteriów Rzymskich opracowanych w latach wcześniejszych.
12.12.2008
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i postępującą. Występujące w jej przebiegu zaburzenia metaboliczne sukcesywnie prowadzą do powstania przewlekłych powikłań dotyczących różnych narządów i tkanek, w tym również przewodu pokarmowego. Powikłania ze strony przewodu pokarmowego są stosunkowo rzadko diagnozowane i rozpoznawane, chyba że objawy choroby staną się na tyle uciążliwe dla pacjenta, że zacznie on aktywnie poszukiwać pomocy lekarskiej, najczęściej u specjalisty gastrologa.
12.12.2008
Rozpoznanie - ostry zespół wieńcowy (OZW, ang. acute coronary syndrome, ACS) zostało wprowadzone w latach 80. XX wieku. W Polsce zaczęło się upowszechniać w latach 90., a dziś jest jednym z najczęściej stawianych rozpoznań internistycznych w warunkach dyżuru i, co się z tym wiąże, jednym z najczęstszych powodów przyjęć do szpitala w trybie nagłym.
12.12.2008
Choroba hemoroidalna (choroba guzków krwawniczych odbytu) jest najczęstszym schorzeniem proktologicznym i stanowi poważny problem społeczny, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych i rozwijających się (1). Jest traktowana jako choroba cywilizacyjna, mająca związek z prowadzonym trybem życia.
12.12.2008
1
Krzywdzeniem dziecka można nazwać każde działanie lub zaniechanie działania jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy skutek takiego działania lub zaniechania, który deprywuje równe prawa i swobody dziecka i/lub zakłóca jego optymalny rozwój (wg Gill D.G.). Przemoc wobec dziecka może przyjmować różne postaci, zazwyczaj definiuje się cztery jej wymiary:
12.12.2008
1
Według WHO choroby kości i stawów stanowią połowę wszystkich przewlekłych chorób u ludzi po 65. roku życia. Dotykają one kilkuset milionów pacjentów na całym świecie. Choroba zwyrodnieniowa stawów została uznana za chorobę cywilizacyjną, a WHO ogłosiło lata 2000-2010 "dekadą kości i stawów".
12.12.2008
Od kilku lat na całym świecie obserwuje się wzrost liczby zachorowań na nowotwory. Jest to niewątpliwie związane m.in. z rozwojem metod diagnostycznych i poprawą wykrywalności nowotworów, co poza wzrostem liczb w statystykach zachorowalności, daje także możliwość wcześniejszych, skutecznych interwencji. Coraz bardziej docenia się więc rolę profilaktyki w chorobach nowotworowych. Polska, niestety, wciąż odstaje pod tym względem od krajów wysoko rozwiniętych; mimo to obserwuje się stopniową poprawę, wyrażającą się wzrostem przeżywalności wśród chorych na nowotwory.
12.12.2008
1