Publikacje
Leczenie pacjenta z zaburzeniami odżywiania się (ZO) prowadzi lekarz psychiatra, który koordynuje długoterminowy (zaplanowany na miesiące, a nierzadko kilka lat) proces zdrowienia, współpracując z innymi lekarzami, psychologiem oraz z doświadczonym w kwestii ZO dietetykiem. Zespół leczący powinien utrzymywać stały kontakt, ponieważ zadania specjalistów zmieniają się w miarę postępów leczenia pacjenta.
12.11.2008
Przewlekła choroba obturacyjna płuc (POChP) jest jedną z najczęstszych przyczyn chorobowości i umieralności na świecie wśród dorosłych. Co więcej, obserwuje się bardzo dynamiczny wzrost chorobowości. W roku 1990 przewlekła obturacyjna choroba płuc była na 12. miejscu w rankingu najbardziej istotnych schorzeń z punktu widzenia utraconych lat spowodowanych przedwczesnymi zgonami bądź istotnym uszczerbkiem na zdrowiu (wskaźnik DALY).
05.11.2008
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) i astma są przewlekłymi schorzeniami układu oddechowego stanowiącymi istotny problem zdrowotny. Dane epidemiologiczne wskazują, że w Europie około 9-10% dorosłej populacji 40. roku życia spełnia kryteria rozpoznania POChP.
05.11.2008
Astma aspirynowa (aspirin-induced asthma, AIA) to szczególny typ astmy, w którym stwierdza się nadwrażliwość na aspirynę oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Częstość AIA wynosi od 4,3% do 11%.
05.11.2008
Więcej niż kilkanaście lat temu szczególną uwagę naukowców i lekarzy praktyków zwróciło powiązanie dwóch chorób o podłożu atopowym: alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa (ANN) i astmy oskrzelowej. Oprócz wspólnych czynników wywołujących obie choroby podkreślano zbieżności w epidemiologii obu schorzeń oraz podobieństwa w patomechanizmach ich rozwoju.
05.11.2008
Do chwili poznania roli NO jako substancji przekaźnikowej, tlenek azotu traktowany był jako gaz toksyczny i jeden z elementów składowych zanieczyszczeń powietrza. Naukowa "kariera" tlenku azotu rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku.
05.11.2008
Teofilina jest archetypowym, nieselektywnym inhibitorem fosfodiesteraz o podwójnym działaniu - bronchodilatacyjnym i przeciwzapalnym (w zależności od dawki). Mimo relatywnie małego wskaźnika terapeutycznego (therapeutic ratio), potencjalnych interakcji z innymi lekami i potrzeby monitorowania stężenia, nadal pozostaje jednym z najczęściej stosowanych leków w astmie i POChP.
05.11.2008
Jednak mimo podobieństwa alergenów jadu w obrębie jednej rodziny owadów np. osa/szerszeń uzyskanie całkowitego zabezpieczenia na jad obu gatunków nie jest pewne. Z tego względu zaleca się zabezpieczenie chorych w zestaw przeciwwstrząsowy, np. przy leczerniu VIT.jadem osy osoby uczulonej na jad szerszenia.
05.11.2008
Astma oskrzelowa i przewlekła obturacyjna choroba płuc są to schorzenia przewlekłe, które przebiegają z obturacją dróg oddechowych i stanowią istotny problem diagnostyczno-leczniczy oraz ekonomiczny w wielu krajach (12,19,20). W krajach Unii Europejskiej koszty chorób układu oddechowego szacuje się na 6% budżetu przeznaczonego na ochronę zdrowia.
05.11.2008
Mukowiscydoza jest najczęstszą letalną genetycznie uwarunkowaną, wielonarządową chorobą rasy białej. Istotą choroby jest dziedziczona w sposób autosomalny recesywny mutacja genu kodującego białko znajdujące się w błonie szczytowej powierzchni komórek nabłonka przewodów wyprowadzających gruczołów zewnątrzwydzielniczych, określane skrótem CFTR (cystic fibrosis transmembrane regulator). Otrzymane od obydwojga rodziców nieprawidłowe allele genu białka CFTR prowadzą do rozwoju choroby u 1/4 potomstwa, a 1/2 jest nosicielami nieprawidłowego genu.
05.11.2008