Publikacje
W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku postęp i wytyczanie nowych dróg w alergologii ma szczególny charakter. Pomijając zupełnie absurdalne pomysły, realne myślenie o przyszłości alergologii ma obecnie coraz mniej cech wizjonerstwa, a nowe dokonania i pomysły nie są już tak spektakularne jak kiedyś.
05.11.2008
W jednym z dużych badań populacyjnych, obejmujących uczniów w wieku 10-14 lat wykazano jednak, że dziewczęta o wiele częściej zgłaszały duszności, napady świszczącego oddechu i towarzyszące objawy alergii ze strony górnych dróg oddechowych. Stwierdzano u nich też cięższe postacie astmy. Częściej korzystały one z pomocy lekarskiej i/lub wymagały hospitalizacji.
05.11.2008
Za nadwrażliwość pokarmową uważa się każdą nieprawidłową reakcję po spożyciu pokarmu. Nadwrażliwość pokarmowa może występować w przebiegu niealergicznej nadwrażliwości na pokarmy lub alergii pokarmowej.
05.11.2008
Nadreaktywnością oskrzeli nazywa się zwiększoną skłonność dróg oddechowych do reagowania skurczem na różnorodne bodźce immunologiczne i nieimmunologiczne. Tę nadmierną reakcję oskrzeli, ostatecznie zdefiniowaną przez Busheya i wsp. (1) w latach 90., najwcześniej opisano po wstrzyknięciu pilokarpiny u chorych na astmę.
05.11.2008
O przebiegu chorób u dzieci decyduje wiele czynników: wiek, odrębności budowy i czynności układu oddechowego, stan dojrzałości układu immunologicznego, masywność ekspozycji na czynniki infekcyjne i ich zjadliwość, stopień ekspozycji na czynniki środowiskowe drażniące i alergizujące, a także czynniki genetyczne i wady wrodzone. Liczne stany patologiczne usposabiające do częstych i ciężkich przebiegów zapaleń oskrzeli, oskrzelików czy płuc ujawniają się w szczególności w pierwszych miesiącach i latach życia.
05.11.2008
Zastosowanie bronchoskopii u chorych na astmę ma stosunkowo długą historię. Początkowo zabiegi bronchoskopowe były stosowane głównie ze wskazań diagnostycznych (różnicowanie astmy z innymi schorzeniami np. z wrodzonymi zaburzeniami budowy ściany tchawicy i/lub oskrzeli, uciskiem ze strony nieprawidłowo przebiegających naczyń, zakażeniami lub chorobami nowotworowymi.
05.11.2008
Powszechnie wiadomo, że astma oskrzelowa charakteryzuje się zmiennym przebiegiem z okresami zaostrzeń i remisji. Nasilenie objawów choroby pod postacą duszności, kaszlu, świszczącego oddechu i "ściskania w klatce piersiowej" może mieć postać od łagodnej do bardzo ciężkiej.
05.11.2008
Zasady leczenia chorych na astmę oskrzelową ustala od wielu lat Zgromadzenie GINA (Global Initiative for Asthma), w skład którego wchodzą eksperci i przedstawiciele Towarzystw z większości krajów świata (8,9).
05.11.2008
Jakkolwiek astma jest chorobą nieuleczalną, to jednak dzięki postępowi w medycynie, można skutecznie opanować jej objawy, istotnie zmniejszając negatywne skutki zdrowotne, ekonomiczne i społeczne tej patologii.
05.11.2008
Domowe leczenie tlenem (DLT) jest od około 30 lat jednym z najskuteczniejszych sposobów postępowania w zaawansowanym okresie przewlekłych chorób płuc przebiegającym z niewydolnością oddychania. Korzystne efekty przewlekłego leczenia tlenem zostały udowodnione u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).
05.11.2008