Publikacje
Chorzy na astmę początkowo wielokrotnie hospitalizowani z powodu stanu astmatycznego po kilkudziesięciu latach choroby ewoluują ku zaostrzeniom, które klinicznie są inne, uciążliwe, ale mniej dramatyczne i przypominają zaostrzenia w POChP.
05.11.2008
Fenotypy chorób analizuje się zazwyczaj w aspekcie stopni ciężkości, historii naturalnej, czynników ryzyka i najważniejszych ogniw patogenetycznych.
05.11.2008
Dzięki ogromnemu postępowi farmakoterapii dysponujemy tysiącami leków przepisywanych przez lekarzy i kupowanych bez recepty. Powszechność reklamy, zwłaszcza telewizyjnej, powoduje ogromny wzrost zużycia leków.
05.11.2008
W pojęciu anafilaksja mieści się nie tylko wstrząs, ale również ciężka reakcja bronchospastyczna, a także "łagodne" zmiany skórne o typie pokrzywki. Z praktycznego punktu widzenia anafilaksja jest zespołem objawów, który rozwija się w ciągu od kilku minut do maksymalnie kilku godzin po ekspozycji na czynnik wyzwalający.
05.11.2008
1
05.11.2008
Od wielu lat glikokortykosteroidy (GKS) są najbardziej skuteczną grupą leków stosowaną u chorych na astmę. Działają na wszystkie etapy procesu alergicznego zapalenia, które toczy się w drogach oddechowych. Zmniejszają napływ komórek zapalnych oraz hamują ich aktywację. Wywierają ochronne działanie na komórki nabłonka, zapobiegają pogrubieniu błony podstawnej oraz proliferacji komórek mięśni gładkich dróg oddechowych.
05.11.2008
Badania Greeninga i wsp., które udowodniły większą skuteczność terapii astmy salmeterolem i beklometazonem niż samym beklometazonem w większej dawce stały się podstawą do wprowadzenia leczenia skojarzonego glikokortykosteroidem wziewnym (wGKS) z długo działającym β2-mimetykiem (LABA).
05.11.2008
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest na całym świecie jedną z głównych przyczyn chorobowości i umieralności, a wg WHO w 2020 roku będzie trzecią przyczyną wszystkich zgonów (1). Według ostatnich danych epidemiologicznych z USA na POChP choruje około 50 milionów ludzi i jest to obecnie piąta, co do częstości, przyczyna zgonów (2).
05.11.2008
W sprzyjających warunkach (immunosupresja, atopia, zaburzenia wydzielania i składu śluzu w oskrzelach) Aspergillus może być przyczyną kilku chorób: astmy alergicznej, alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych, ziarniniakowatości brochocentrycznej, inwazyjnej aspergilozy (zapalenia grzybiczego), przewlekłej, ograniczonej, martwiczej grzybicy płuc, grzybniaka w jamach płuc różnego pochodzenia oraz alergicznej aspergilozy oskrzelowo-płucnej (AAOP) (15). U osób zdrowych zarodniki grzyba są szybko usuwane z układu oddechowego za pośrednictwem transportu śluzowo-rzęskowego oraz za pomocą makrofagów.
05.11.2008
05.11.2008