Publikacje
Na świecie nadciśnienie tętnicze (NT) stwierdzono u około miliarda osób powyżej 18. roku życia. W Stanach Zjednoczonych i Europie Wschodniej około 30% dorosłych cierpi na tę chorobę (1). Zgodnie z zaleceniami European Society of Hypertension i European Society of Cardiology (ESH/ESC) z 2007 roku wartości ciśnienia upoważniające do rozpoznania nadciśnienia tętniczego określono na co najmniej 140/90 mmHg.
07.10.2008
1
W czerwcu 2007 roku w trakcie 17th Scientific Meeting European Society of Hypertension zostały ogłoszone wytyczne postępowania w nadciśnieniu tętniczym, opracowane wspólnie przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne i Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (1). Znaczna objętość dokumentu ogranicza jego implementację w praktyce klinicznej, co było podstawowym zarzutem, jaki prezentowali w czasie Central European Meeting w Krakowie w październiku 2007 roku prezesi towarzystw nadciśnienia tętniczego z różnych krajów europejskich.
07.10.2008
3
Uszkodzenie narządowe w przebiegu nadciśnienia tętniczego (NT) jest uznawane za konsekwencję urazu hemodynamicznego i narażenia na towarzyszące zaburzenia metaboliczne. Ocena powikłań narządowych należy do podstawowego zakresu badań diagnostycznych u chorych na nadciśnienie tętnicze i pozwala na określenie ryzyka sercowo-narządowego.
07.10.2008
Nowoczesne metody obrazowania - ultrasonografia (USG), tomografia komputerowa (TK), badanie rezonansu magnetycznego (MRI) - umożliwiły uwidocznienie zmian anatomicznych w narządach trudno dotychczas dostępnych w tradycyjnych badaniach radiologicznych. Wraz z wdrożeniem tych metod została uruchomiona lawina przypadkowych odkryć obecności guzów w różnych narządach i tkankach.
07.10.2008
Leczenie skojarzone nadciśnienia tętniczego oparte na sartanach i amlodypinie - aktualny stan wiedzy
W ostatnich latach nastąpił ogromny postęp farmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Nowe możliwości terapii nadciśnienia tętniczego, jakie powstały w tym czasie, są wynikiem wszechstronnego podejścia do złożonej patofizjologii nadciśnienia pierwotnego i pogłębionej wiedzy dotyczącej tego zagadnienia.
07.10.2008
Na początku 90. lat XX wieku do leczenia nadciśnienia tętniczego wprowadzono preparaty o działaniu antagonistycznym wobec receptora AT1 angiotensyny II, potocznie określane sartanami. Poza losartanem - pierwszym wysoce selektywnym antagonistą receptora AT1 - w praktyce klinicznej znalazły zastosowanie inne leki z grupy selektywnych antagonistów receptorów angiotensyny II - eprosartan, irbesartan, kandesartan, olmesartan, telmisartan, walsartan i inne.
07.10.2008
U starszych mężczyzn, najczęściej w 6. lub 7. dekadzie życia, zwiększa się częstość występowania łagodnego rozrostu stercza. Obserwacje kliniczne wskazują na częste współistnienie tego stanu patologicznego z nadciśnieniem tętniczym
07.10.2008
20.09.2008
20.09.2008
Częstość występowania zespołu jelita nadwrażliwego (Irritable Bowel Syndrome, IBS) wzrasta w populacjach krajów wysoko uprzemysłowionych. Pomimo że choroba ma łagodny przebieg i nie prowadzi do wyniszczenia, dolegliwości znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie i jakość życia pacjentów. Etiologia i dokładna patogeneza IBS pozostają nieznane.
14.09.2008