Publikacje
Inhibitory pompy protonowej stanowią obecnie pierwszą i najsilniejszą linię obrony w terapii chorób zależnych od kwasu solnego. W praktyce klinicznej na początku lat osiemdziesiątych znalazły one swe miejsce na rynku farmaceutycznym jako pochodne benzoimidazolowe, różniące się strukturą chemiczną - bocznym łańcuchem dołączonym do pierścienia benzoimidazolowego
14.09.2008
1
Nieswoiste zapalenie jelit to niejednorodna grupa chorób o przewlekłym i nawracającym procesie zapalnym, sprawiających niejednokrotnie wiele problemów diagnostycznych i terapeutycznych. W tej grupie chorób najczęściej mamy do czynienia z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (wzjg) i chorobą Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C). Żadna z chorób nie ma ustalonej etiopatogenezy.
14.09.2008
W środowisku zewnętrznym i wewnętrznym człowieka występuje bardzo wiele mikroorganizmów, w tym liczne bakterie. W przewodzie pokarmowym znajduje się ponad 400 gatunków drobnoustrojów, które wykazują określoną aktywność fizjologiczną, również korzystną dla organizmu. W rzeczywistości tylko niektóre z nich są potencjalnie patogenne, a swoje działanie chorobotwórcze ujawniają w określonych warunkach.
14.09.2008
2
Prof. dr hab. n. med. Danuta Dzierżanowska, mgr mikrobiologii Urszula Lopaciuk
12.09.2008
dr hab. med. Damian Czepita
19.08.2008
dr med. Radosław Starownik, prof. dr hab. med. Krzysztof Bar
14.08.2008
09.08.2008
09.08.2008
Udar mózgu (UM) pozostaje główną przyczyną inwalidztwa oraz trzecią co do częstości przyczyną zgonu (po chorobach serca i nowotworach) (1). Powikłaniami UM, które negatywnie wpływają na proces zdrowienia pacjenta są różnorodne zespoły psychopatologiczne (2). Najczęściej obserwuje się zaburzenia depresyjne, lękowe i labilność emocjonalną, rzadziej - zespoły maniakalne i psychotyczne (3).
05.08.2008
Metoda absorbcjometrii promieniowania rentgenowskiego o dwóch energiach (DXA) jest metodą szeroko stosowaną w diagnostyce osteoporozy i monitorowaniu zmian gęstości kości. Jednak stopień jej przydatności klinicznej jest limitowany jakością prowadzonych oznaczeń. Tylko wysokiej jakości oznaczenia umożliwiają uzyskanie wiarogodnych wyników odzwierciedlających rzeczywisty stan pacjenta, co stanowi podstawę właściwej diagnostyki i determinuje podjęcie właściwej decyzji terapeutycznej.
01.08.2008