Publikacje
Mianem witaminy K określa się pochodne chinonowe, charakteryzujące się aktywnością przeciwkrwotoczną, zbliżoną do 2-metylo-1,4-naftochinonu. Zalicza się do nich: fitomenadion (filochinon, witamina K1) - jedyną postać występującą w roślinach, menachinon (witamina K2) - rodzinę homologów syntetyzowanych przez bakterie przewodu pokarmowego, obecną też w mięsie i sfermentowanych produktach sojowych oraz menadion (syntetyczna witamina K3). Witamina K jest niezbędna, a organizm człowieka nie potrafi jej syntetyzować.
01.08.2008
2
Obserwacje dotyczące leczenia osteoporozy trwają około 30 lat. Ostatnio na podstawie wielu metaanaliz podjęto próbę oceny kryteriów dotychczasowych metod postępowania i zasad leczenia biorąc pod uwagę efektywność różnych leków. Zainteresowanie osteoporozą podyktowane jest również faktem, iż dane prognostyczne wskazują na możliwość pogłębienia problemu powikłań tej choroby w następnych dekadach.
01.08.2008
Choroby alergiczne stanowią jeden z ważniejszych problemów współczesnej medycyny. Od kilkudziesięciu lat na całym świecie obserwowany jest gwałtowny wzrost częstości ich występowania. Szacuje się, że objawy alergii występują obecnie u 10-30% Europejczyków, a światowe tendencje wzrostowe utrzymują się.
30.06.2008
Alergiczny nieżyt błony śluzowej nosa (ANN) jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. Częstość występowania nieżytu nosa, podobnie jak innych chorób o dominującym podłożu alergicznym, zdecydowanie rośnie i wynosi od kilku do ponad 50% w niektórych krajach.
30.06.2008
Choroby alergiczne oczu są często niedoceniane i niedodiagnozowane na tle innych chorób alergicznych, takich jak astma czy alergiczny nieżyt nosa. Tymczasem objawy oczne w znacznym stopniu obniżają jakość życia, a w ciężkich postaciach mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia oka.
30.06.2008
Pokrzywka należy do najczęstszych chorób, z którymi w swojej praktyce spotykają się dermatolodzy i alergolodzy
30.06.2008
Immunoterapia swoista (SIT) polegająca na podawaniu alergenu we wzrastających dawkach w celu wytworzenia tolerancji immunologicznej, jest metodą leczenia modyfikującą przebieg choroby.
30.06.2008
W ostatnich latach zwrócono uwagę na częstsze występowanie AZS w środowiskach miejskich, o wysokim poziomie uprzemysłowienia i wyższym statusie socjoekonomicznym. Te obserwacje były przesłanką do powstania tzw. higienicznej teorii rozwoju AZS, do której przychyla się jedynie część naukowców.
30.06.2008
1
Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2007 roku prowadzono badania nad doskonaleniem leków przeciwhistaminowych (LP). Jak wiadomo, dotychczasowe próby poprawy tej grupy leków obejmowały następujące działania: poszukiwanie leków obniżających poziom histaminy, próby wykorzystania białek wiążących histaminę (izolowanych ze śliny kleszczy) oraz opracowywanie postaci depot (mikropeletki) lub złożonych (z sympatykomimetykami).
30.06.2008
Astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to dwie jednostki chorobowe charakteryzujące się przewlekłym procesem zapalnym toczącym się w drogach oddechowych. Choroby te mają wiele objawów wspólnych, wymagają jednak często odmiennego postępowania diagnostycznego i terapeutycznego.
29.06.2008