Publikacje
W ostatnich latach obserwujemy szybki rozwój kardiologii interwencyjnej. Ta prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny stwarza coraz większe szanse nie tylko poprawy jakości, ale i wydłużenia życia pacjentów z chorobą wieńcową.
05.06.2008
Mimo postępu, jaki dokonał się we współczesnej nefrologii zachowawczej i dializacyjnej choroby układu sercowo-naczyniowego pozostają nadal główną przyczyną chorobowości i śmiertelności pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN) (1). Ryzyko ich występowania nasila się wraz ze stopniem niewydolności i jest najwyższe w populacji chorych dializowanych (2).
05.06.2008
Zarówno praktyka kliniczna, jak i dostępne wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że prawidłowa kontrola wyrównania metabolicznego chorych na cukrzycę powinna być prowadzona z uwzględnieniem podstawowego panelu badań biochemicznych, do których zalicza się pomiary glikemii na czczo, oznaczanie stężenia hemoglobiny glikowanej HbA1c oraz badania profilu lipidowego.
04.06.2008
Analiza danych populacji dolnośląskiej oraz WHO wykazała, że najczęstszą przyczyną śmierci są choroby układu krążenia (51,4-64,9%), u chorych psychiatrycznie ten wskaźnik drastycznie zwiększa się (75-90%). Jedynie 10% pacjentów leczonych psychiatrycznie umiera z powodu samobójstw. Obecnie oczekiwana długość życia w USA to 80 lat dla kobiet oraz 72 lata dla mężczyzn. Te same wskaźniki ulegają dramatycznemu obniżeniu u chorych na schizofrenię - do 65 lat u kobiet oraz 57 lat u mężczyzn.
04.06.2008
2
Jedną z metod leczenia nadciśnienia tętniczego jest leczenie niefarmakologiczne, określane jako modyfikacja stylu życia. Stanowi ono nieodzowny element terapii nadciśnienia tętniczego i musi dotyczyć wszystkich chorych niezależnie od stosowania farmakoterapii.
04.06.2008
Blokada układu renina-angiotensyna-aldosteron (RAA) za pomocą inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę (ACE-I) już od ponad 30 lat zajmuje ugruntowaną pozycję w farmakoterapii chorób układu sercowo-naczyniowego. ACE-I, poza dużą skutecznością hipotensyjną, wykazują także wielokierunkowe działanie plejotropowe, potwierdzone w wielu badaniach klinicznych.
04.06.2008
2
Ciśnienie tętnicze jest wypadkową pojemności minutowej serca i oporu obwodowego. Precyzyjny i prawidłowy pomiar ciśnienia tętniczego dokonany we właściwym momencie stanowi nie tylko podstawę rozpoznania nadciśnienia tętniczego, ale także może pozwolić na uzyskanie dodatkowych informacji dotyczących przyczyn nadciśnienia, powikłań narządowych czy całkowitego ryzyka.
04.06.2008
2
Liczba chorych na cukrzycę, która jest najpoważniejszą konsekwencją nadwagi i otyłości, rośnie w zastraszającym tempie i osiągnęła w wielu krajach stan epidemii. Cukrzyca i otyłość jako problem społeczny są w Polsce wciąż niedocenianie. Długotrwały charakter tych chorób i związane z nimi powikłania wymagają szczególnych, odpowiednio ukierunkowanych działań. Otyłość stanowi bowiem zagrożenie dla zdrowia i życia.
04.06.2008
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Steciwko , dr n. med. Donata Kurpas, lek. Dagmara Pokorna-Kałwak
Zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego definiują ostrą niewydolność serca (AHF) jako nagłe wystąpienie dolegliwości i objawów klinicznych wynikające z zaburzenia czynności serca. Istnieje siedem klinicznych typów ostrej niewydolności serca: zdekompensowana AHF, AHF z nadciśnieniem tętniczym, obrzęk płuc, wstrząs kardiogenny,
26.05.2008
1