Publikacje
W ostatnich dekadach dokonał się znaczący postęp w leczeniu STEMI, który zaowocował zmniejszeniem umieralności i poprawą jakości życia. Główną patologią leżącą u podstaw ostrych zespołów wieńcowych (OZW) jest miażdżyca, a ich bezpośrednią przyczyną jest zakrzepica zależna od aktywacji płytek, wywołana nagłym pęknięciem blaszki miażdżycowej ograniczająca lub zamykająca światło naczyń.
26.05.2008
Pacjenci z bólem w klatce piersiowej stanowią znaczny odsetek chorych hospitalizowanych w Europie. Ostre zespoły wieńcowe (OZW) stanowią grupę stanów chorobowych, u podłoża których leży wspólny patomechanizm - niedokrwienie mięśnia sercowego spowodowane pęknięciem blaszki miażdżycowej oraz powstaniem na jej powierzchni skrzepliny z towarzyszącą obwodową zatorowością.
26.05.2008
Zawał serca, jako jeden z typów klinicznych ostrych zespołów wieńcowych, jest najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Kwestia postępowania w przypadku rozpoznania ostrego zespołu wieńcowego pod postacią zawału serca jest ciągle tematem dyskusji w środowisku kardiologów i poza nim. Postępując z chorym z zawałem serca, niezależnie czy jest to STEMI czy NSTEMI należy zawsze ocenić korzyści i ryzyko rozważanej procedury diagnostycznej lub terapeutycznej.
26.05.2008
Zakrzepica pełni główną rolę w rozwoju ostrych zespołów wieńcowych, co wykazano w wielu badaniach klinicznych i autopsyjnych. Dlatego w leczeniu chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi wykorzystuje się leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe i fibrynolityczne działające na różnych poziomach kaskady krzepnięcia. Często stosuje się jednocześnie kilka leków o różnych mechanizmach działania.
26.05.2008
Obrzęk płuc jest jedną z postaci ostrej niewydolności serca, charakteryzującą się silną dusznością, obecnością trzeszczeń nad polami płucnymi, orthopnoe oraz saturacją krwi tętniczej
26.05.2008
Wstrząs kardiogenny jest ciężkim powikłaniem hemodynamicznym, powodowanym spadkiem rzutu serca (cardiac output, CO), prowadzącym do hipoksji tkanek. Wystąpienie wstrząsu zazwyczaj poprzedzają objawy małego rzutu, do których należy przyspieszone, nitkowate tętno, obniżone ciśnienie tętnicze, duszność z cechami przypodstawnego zastoju w krążeniu płucnym, nieznacznie zmniejszona diureza, stopniowe pogorszenie sprawności intelektualnej (sensorium), pogorszenie ukrwienia powłok z ich bladością i ochłodzeniem.
26.05.2008
Mechaniczne powikłania zawału mięśnia sercowego są związane z pęknięciem uszkodzonego w przebiegu ostrego niedokrwienia mięśnia. Do mechanicznych powikłań zawału mięśnia sercowego należą: pękniecie wolnej ściany serca, pęknięcie przegrody międzykomorowej oraz ostra niedomykalność mitralna w przebiegu pęknięcia mięśnia brodawkowatego. Częstość występowania mechanicznych powikłań znacznie zmalała w dobie leczenia inwazyjnego zawału serca, ale śmiertelność pacjentów z takimi powikłaniami nadal pozostaje wysoka.
26.05.2008
Wstrząs kardiogenny jest najczęstszą przyczyną zgonu chorych z zawałem serca, którzy dotarli do szpitala. Pomimo rozwoju technik leczenia inwazyjnego i operacyjnego, a także mechanicznego wspomagania krążenia i oddechu śmiertelność wewnątrzszpitalna z powodu wstrząsu kardiogennego pozostaje wysoka (około 60%). Artykuł przedstawia ogólne zasady postępowania z pacjentem we wstrząsie kardiogennym.
26.05.2008
3
Towarzyszące postępom medycyny wydłużanie się życia człowieka oraz wciąż zwiększająca się liczba chorych z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością i migotaniem przedsionków powodują stały wzrost liczby chorych z przewlekłą niewydolnością serca (CHF, chronic heart failure). Wielu specjalistów uważa, że jest to obecnie największe wyzwanie współczesnej kardiologii.
26.05.2008
Rokowanie odległe po przebytym OZW nadal pozostaje bardzo poważne. Chociaż śmiertelność wewnątrzszpitalna jest istotnie wyższa u pacjentów ze STEMI - 7% w porównaniu do chorych z NSTEMI - 5%, to po 6 miesiącach odsetek zgonów w obu grupach jest porównywalnie wysoki i wynosi 12% i 13%.
26.05.2008