Publikacje
Kleszcze są wektorami wielu drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka - bakterii, wirusów, riketsji i pierwotniaków, a zatem przenoszą choroby takie jak: borelioza z Lyme (krętkowica kleszczowa), wirusowe zapalenie mózgu, erlichioza, wirusowe gorączki krwotoczne, gorączki plamiste, babeszjoza (głównie u psów). Znaczenie kliniczne mają przede wszystkim dwie z nich, tj. wirusowe kleszczowe zapalenie mózgu oraz borelioza.
05.05.2008
1
Mianem hipoglikemii określa się zespół objawów towarzyszących obniżeniu stężenia glukozy poniżej wartości prawidłowych i rozpoznaje się ją, gdy stężenie to jest niższe od 3 mmol/l (54 mg/dl).
05.05.2008
Cukrzyca wtórna jest najbardziej zróżnicowaną etiologicznie grupą zaburzeń gospodarki węglowodanowej i odpowiada za 2-3% tych zaburzeń. Przyczynami cukrzycy wtórnej mogą być patologie trzustki, takie jak np.: przewlekłe zapalenie, nowotwór oraz stan po pankreatektomii.
05.05.2008
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jedną z ważniejszych i jednocześnie najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego. Nieleczona ma charakter postępujący i w konsekwencji prowadzi do niewydolności oddechowej i inwalidztwa. Ze względu na przebieg i powikłania stanowi poważne obciążenie dla całego systemu opieki zdrowotnej zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. W Stanach Zjednoczonych roczne koszty opieki nad pacjentami przekraczają 32 miliardy dolarów rocznie.
05.05.2008
1
W przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) dochodzi do zastoju krwi w naczyniach żylnych w konsekwencji wstecznego przepływu żylnego, zwężenia lub niedrożności żył. Niewydolność żylna jest stanem zaburzonego odpływu i nadciśnienia żylnego u pacjenta w pozycji stojącej, co jest zjawiskiem wtórnym do poszerzenia żył lub zaburzenia ich funkcji.
05.05.2008
Migotanie przedsionków jest najczęściej występującą arytmią serca w praktyce klinicznej. Obecna klasyfikacja arytmii wyróżnia napadowe, przetrwałe i utrwalone migotanie przedsionków.
05.05.2008
Choroba Parkinsona (PD) należy do częstych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Jej występowanie w całej populacji wynosi około 0,15%, natomiast w populacji ludzi po 70. roku życia wzrasta 10-krotnie.
12.04.2008
Związek między padaczką a zaburzeniami psychicznymi nurtował badaczy od wielu lat. Autorem pierwszej udokumentowanej wzmianki na ten temat był Hipokrates, który zauważył, że "większość melancholików zwykle staje się epileptykami, a epileptyków melancholikami". W XIX wieku Jackson twierdził, że padaczka jest przyczyną około 6% zaburzeń psychicznych.
12.04.2008
Wielu praktyków i badaczy problemu zwraca obecnie uwagę na różnice w rozwoju i przebiegu uzależnienia zależne od płci, a także specyficzne różnice w przebiegu terapii i zdrowienia. Znajomość tych zróżnicowań pomaga w lepszym rozumieniu pacjentów oraz w tworzeniu bardziej efektywnych programów terapeutycznych.
12.04.2008
Pojęcie remisji na przestrzeni lat zmieniało się. Początkowo remisję określano jako stan psychiczny pacjentów, którzy przebyli chorobę psychiczną i nieujawniają objawów psychopatologicznych lub wyraźniejszych objawów tzw. defektu lub degradacji psychicznej, a ze względu na ryzyko nawrotów choroby lub wystąpienia jej następstw nie można orzec, że w grę wchodzi wyleczenie (1).
12.04.2008