Publikacje
Postrzeganie alkoholizmu jako choroby bądź jako stylu zachowania determinuje charakter interwencji. Jest to związane również z tym w czyjej gestii pozostaje finansowanie leczenia (ubezpieczenie prywatne lub społeczne) i jakie formy obejmuje (detoksykacje, długotrwałe leczenie psychiatryczne, psychoterapia). Czynnikiem wpływającym na leczenie alkoholizmu jest poziom edukacji terapeuty.
12.04.2008
Czy ADHD istnieje naprawdę? Czy istniało już wcześniej? Czy jest związane z marketingiem firm farmaceutycznych produkujących leki "na ADHD"? Duża liczba konferencji naukowych, stron internetowych, artykułów w gazetach, programów w telewizji i radiu. Dlaczego właśnie teraz, tak dużo jest o ADHD?
12.04.2008
1
Psychofarmakoterapia jest podstawową metodą leczenia schizofrenii. Obecnie stosuje się dwie grupy neuroleptyków o zróżnicowanym działaniu. Pierwsza grupa, to od wielu lat stosowane leki typowe, zwane inaczej klasycznymi. Ich mechanizm działania związany jest z oddziaływaniem na receptory dopaminowe. Niestety, efektom terapeutycznym często towarzyszą działania uboczne, głównie w postaci objawów pozapiramidowych oraz późne powikłania, na przykład trudne do leczenia późne dyskinezy.
12.04.2008
2
Lit jest najstarszym jeszcze stosowanym lekiem w psychiatrii. Jego historia liczy około 150 lat. Jest prototypem leków stabilizujących nastrój, tzw. normotymików. W swojej historii przechodził różne koleje, od okresów kiedy był powszechnie stosowany do okresów całkowitej niebytności.
12.04.2008
Zgodnie z najnowszymi trendami, popartymi empirycznie, formy oddziaływania terapeutycznego w chorobach psychicznych, a zwłaszcza schizofrenii, obejmują obecnie nie tylko farmakoterapię, ale również psychoedukację, trening umiejętności społecznych, a także pewne formy psychoterapii. Wzrosła również świadomość istoty neurokognitywnych dysfunkcji w chorobach psychicznych, a co za tym idzie, potrzeby ich usprawnienia.
12.04.2008
Bezsenność może być pierwotnym zaburzeniem snu, może występować w przebiegu chorób somatycznych, zaburzeń psychicznych, może też mieć związek z zażywanymi przez pacjenta substancjami. Do skarg zgłaszanych przez pacjentów z bezsennością należą m.in. trudności w koncentracji uwagi, zaburzenia pamięci, zmęczenie, trudności w wypełnianiu codziennych obowiązków i drażliwość.
12.04.2008
Zapalenie naczyń to grupa chorób wielonarządowych lub ograniczonych do jednego narządu, których cechą wspólną są morfologiczne zmiany wskazujące na zapalenie ściany naczyń krwionośnych. Prowadzą one do wystąpienia objawów i zmian klinicznych zależnych od rodzaju zajętego naczynia, stopnia zwężenia jego światła wywołującego niedokrwienie i uszkodzenie zaopatrywanych w krew tkanek, a także rozległości, nasilenia i czasu trwania procesu zapalnego.
02.04.2008
Choroba Stilla u dorosłych to rzadko występująca układowa postać młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów charakteryzująca się gorączką, zmianami skórnymi uwidaczniającymi się wraz z nasileniem gorączki, niewystępowaniem w surowicy czynnika reumatycznego klasy IgM, zapaleniem wielostawowym, powiększeniem węzłów chłonnych, wątroby i śledziony oraz zapaleniem wielu narządów i błon surowiczych.
02.04.2008
Choroba Takayasu jest przewlekłym zapaleniem naczyń dotyczącym tętnicy głównej, czyli aorty i jej dużych odgałęzień, rzadziej obejmująca tętnicę płucną i tętnice wieńcowe. Choroba zawdzięcza nazwę japońskiemu okuliście, profesorowi na Uniwersytecie w Kanazawa - Mokito Takayasu, który w 1908 roku opisał zmiany na dnie oka u dwóch kobiet z brakiem tętna na tętnicy promieniowej.
02.04.2008
Pierwszy pełny opis zapalenia naczyń, nazwanego później ziarniniakowatością Wegenera (lub ziarniniakiem Wegenera) pochodzi z 1936 roku. Jest to choroba charakteryzująca się występowaniem martwiczych zapaleń drobnych naczyń żylnych i tętniczych z wytwarzaniem około- i wewnątrznaczyniowych ziarniniaków w wielu narządach, szczególnie w obrębie górnych dróg oddechowych, płuc i nerek.
02.04.2008