Publikacje

Reumatologia: marzenia i rzeczywistość
01.04.2008
Reumatologia w ostatnich dekadach przeszła wiele przeobrażeń. Jako samodzielna specjalność wyłoniła się z nauki o chorobach wewnętrznych nieco więcej niż pół wieku temu. Dalszy jej rozwój był odmienny od innych specjalności szczegółowych wyodrębnionych z interny, bowiem przez stosunkowo długi czas nie zmienił się ani zasób metod diagnostycznych, ani terapeutycznych jakimi dysponowała reumatologia.
01.04.2008
Zastosowane leków biologicznych w leczeniu chorych na reumatoidalne zapalenie stawów lub spondyloartropatie seronegatywne
01.04.2008
Pojęcie "leki biologiczne" jest pojęciem o nieprecyzyjnej definicji. Powstało ono na określenie leków, które oddziałują swoiście na określone etapy procesów immunologiczno-zapalnych. Lekami tymi były początkowo przeciwciała monoklonalne uzyskane metodami inżynierii genetycznej i dlatego określono je jako "leki biologiczne" w przeciwieństwie do leków uzyskiwanych drogą syntezy chemicznej.
01.04.2008
Zaburzenia psychiczne w obturacyjnych chorobach płuc
29.03.2008
Choroby somatyczne stanowią duże obciążenie psychiczne dla pacjenta. Dolegliwości fizyczne mogą indukować zaburzenia emocjonalne pod postacią lęku i obniżonego nastroju. Objawy psychopatologiczne mogą wystąpić zarówno jako reakcja na stres związany z chorobą, jak i poprzedzać pojawienie się dolegliwości somatycznych. W pewnych przypadkach, w których dochodzi do narażenia jednostki na silny stres, mogą pojawić się objawy zespołu depresyjnego.
29.03.2008
Brodawczak odwrócony zatok przynosowych
19.03.2008
Brodawczak odwrócony jest łagodnym nowotworem pochodzenia nabłonkowego, który rozwija się w jamie nosa i zatokach przynosowych. Stanowi około 4% (0,5-5%) wszystkich guzów tej okolicy. Trzykrotnie częściej dotyczy mężczyzn w wieku po 50. roku życia.
19.03.2008
Rak masywu szczękowo-sitowego
19.03.2008
Rak masywu szczękowo-sitowego stanowi duży problem diagnostyczno-terapeutyczny ze względu na rzadkie występowanie i dużą różnorodność typów histologicznych (6,8). Masyw szczękowo-sitowy jest rejonem anatomicznym o bardzo skomplikowanej budowie, dlatego rosnące tu nowotwory często przez długi czas są bezobjawowe bądź przebiegają pod maską stanów zapalnych i dlatego są rozpoznawane najczęściej w stadium znacznego miejscowego zaawansowania: T3 i T4.
19.03.2008
Współczesne spojrzenie na polipy nosa
19.03.2008
Polipy nosa są stosunkowo częstą patologią w obrębie górnych dróg oddechowych, spotykaną wyłącznie u ludzi (poza pojedynczymi przypadkami opisanymi u szympansów). Częstość ich występowania w dorosłej populacji ocenia się na około 2-4% (23,97). Nadal pozostaje niewyjaśnione, dlaczego u pewnych pacjentów dochodzi do rozwoju polipów nosa, a u innych nie.
19.03.2008
Diagnostyka i leczenie zapaleń gardła
19.03.2008
Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym również zapalenia gardła, należą do jednych z najczęściej spotykanych problemów w praktyce zarówno laryngologa, jak i lekarza rodzinnego. Gardło, jako wspólny odcinek układu pokarmowego i oddechowego, stanowi pierwszą barierę ochronną przed licznymi drobnoustrojami. Rozbudowana w tym miejscu tkanka limfatyczna nosi nazwę pierścienia chłonnego Waldeyera. Obejmuje ona: migdałki podniebienne i trąbkowe, migdałek językowy i gardłowy, pasma boczne oraz pojedyncze rozsiane grudki chłonne.
19.03.2008
Wewnątrznosowe metody dacryocystorhinostomii
19.03.2008
Do sprawnego funkcjonowania narządu wzroku niezbędna jest produkcja łez, które tworzą ochronny film pokrywający rogówkę. Istotnym elementem w tym układzie jest sprawny system odpływu łez, który zapewniają drogi łzowe.
19.03.2008
Metody oceny drożności nosa w praktyce klinicznej
19.03.2008
2
Obiektywne metody badania drożności nosa (OMBDN) można określić jako grupę badań, dzięki którym możliwe jest przedstawienie stanu drożności nosa za pomocą danych liczbowych lub graficznych. W praktyce klinicznej obiektywna ocena drożności nosa jest przydatna w diagnostyce różnicowej upośledzenia drożności nosa (odróżnienie obrzęku od nieprawidłowości morfologicznych), szczególnie gdy powstają wątpliwości co do wskazań do leczenia operacyjnego, na potrzeby dokumentacji przebiegu leczenia oraz do oceny próby prowokacyjnej z alergenem.
19.03.2008
2
Glikokortykosteroidy donosowe
19.03.2008
Minęło już 100 lat od zastosowania w celach leczniczych wyciągu z kory nadnerczy. W roku 1948 dokonano syntezy kortyzolu, potem hydrokortyzonu, i do dnia dzisiejszego trwa wytwarzanie nowych ich pochodnych. Stosowane współcześnie preparaty glikokortykosteroidów (GKS) są syntetycznymi pochodnymi hormonów kory nadnerczy, które w porównaniu z naturalnymi hormonami wykazują silniejszy efekt przeciwzapalny, przy słabszym wpływie na przemianę białkową, węglowodanową, lipidową i elektrolitową.
19.03.2008