Publikacje
Ostry ból zlokalizowany w jamie brzusznej powinien zawsze budzić duży niepokój i czujność lekarza, do którego zgłasza się pacjent. Mnogość przyczyn bólu nakazuje w pierwszej kolejności wykluczyć ostre stany będące zagrożeniem życia chorego, wymagające albo szybkiej interwencji chirurgicznej, albo hospitalizacji, takie jak na przykład zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy, perforacja jelita, niedrożność jelit, zapalenie otrzewnej, pęknięcie ciąży pozamacicznej, zawał krezki, pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, ostre zapalenie przydatków czy ostre zapalenie trzustki.
02.04.2008
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) jest chorobą o podłożu immunologicznym, która charakteryzuje się tworzeniem przeciwciał skierowanych przeciwko jądrom komórkowym z występowaniem wielu objawów klinicznych. Przyczyna choroby jest nieznana, jednak stwierdzono, że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w predyspozycji do tej choroby. TRU dotyczy głównie kobiet, zwłaszcza w wieku rozrodczym, co wynika najprawdopodobniej z wpływu estrogenów.
02.04.2008
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) jest wieloetiologicznym zespołem uogólnionego uszkodzenia wszystkich struktur stawowych. Ogólna koncepcja powstania choroby sprowadza się do zaburzonej równowagi między zdolnością przenoszenia i amortyzowania obciążeń mechanicznych przy zachowaniu pełnej odtwarzalnej sprawności przez stawy a nasileniem, częstotliwością i rodzajem tych obciążeń. Innymi słowy, do uszkodzenia stawu może dojść, jeżeli obciążenia są zbyt duże lub struktury stawowe zbyt słabe.
02.04.2008
Miopatie to bardzo duża grupa chorób o różnych przyczynach i patomechanizmach (1), w której ważną podgrupą są choroby metaboliczne. Nauka o metabolicznych chorobach mięśni jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny. Pierwszy opis miopatii (niedobór miofosforylazy) pochodzi z 1951 roku, a pierwsze defekty enzymatyczne zostały rozpoznane w roku 1959.
02.04.2008
Rabdomioliza jest zespołem objawów klinicznych i biochemicznych, które są następstwem uszkodzenia mięśni poprzecznie prążkowanych. W wyniku uszkodzenia miocytów ich wewnątrzkomórkowe składniki są uwalniane do przestrzeni międzykomórkowej i następnie do krwi.
02.04.2008
3
W grupie chorób reumatycznych wyróżniamy układowe choroby tkanki łącznej, a wśród nich toczeń rumieniowaty układowy (TRU), układowe zapalenie naczyń i twardzinę układową oraz dużą grupę zapalnych chorób stawów, a w niej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) i spondyloartropatie seronegatywne. Etiologia i patogeneza chorób reumatycznych w większości przypadków jest nieznana. Uważa się, że choroby te indukowane są przez wiele współdziałających czynników.
02.04.2008
Choroby tarczycy należą do najczęstszych zaburzeń czynności układu wydzielania wewnętrznego. Ze względu na wpływ hormonów tarczycy na prawie wszystkie komórki organizmu, symptomatologia zaburzeń wydzielania omawianych hormonów jest bardzo bogata i dotyczy licznych narządów. Dolegliwości i zmiany w narządzie ruchu są często pomijane w klinicznej ocenie chorych na nadczynność lub niedoczynność tarczycy lub nie są wiązane przyczynowo z zaburzeniami funkcji tego gruczołu.
02.04.2008
Twardzina układowa jest układową chorobą tkanki łącznej, która charakteryzuje się postępującym włóknieniem skóry i narządów wewnętrznych, prowadzącym do ich niewydolności, zaburzeniami morfologii i czynności naczyń krwionośnych oraz nieprawidłowościami układu immunologicznego. Szczyt zachorowań przypada między 30. a 50. rokiem życia.
02.04.2008
Hemofilia jest wrodzoną koagulopatią spowodowaną niedoborem osoczowych czynników krzepnięcia. W przypadku hemofilii A dotyczy on VIII czynnika krzepnięcia, a w przypadku hemofilii B niedobór dotyczy IX czynnika krzepnięcia. Istotą choroby jest upośledzenie krzepnięcia krwi i tendencja do krwawień. Typowe i częste w ciężkiej hemofilii są nawracające wylewy do dużych stawów.
02.04.2008
1
Reumatologia w ostatnich dekadach przeszła wiele przeobrażeń. Jako samodzielna specjalność wyłoniła się z nauki o chorobach wewnętrznych nieco więcej niż pół wieku temu. Dalszy jej rozwój był odmienny od innych specjalności szczegółowych wyodrębnionych z interny, bowiem przez stosunkowo długi czas nie zmienił się ani zasób metod diagnostycznych, ani terapeutycznych jakimi dysponowała reumatologia.
01.04.2008