Publikacje

Miejsce wapnia w terapii i suplementacji: od urodzenia do starości
23.04.2019
Zakres wartości prawidłowych stężenia wapnia całkowitego we krwi wynosi 2,15–2,65 mmol/l.
Podstawowe standardy prawne wykonywania zawodu lekarza
05.02.2019
Do prawidłowego wykonywania zawodu lekarza niezbędna jest znajomość prawa.
Nowe leki w leczeniu hiperkaliemii w chorobach przewlekłych
16.05.2018
Wydalanie potasu przez nerki zależy od dostarczonych do dystalnej części nefronu sodu i wody oraz od sekrecji aldosteronu.
Bezpieczeństwo pacjenta w Polsce w świetle analizy zdarzeń medycznych
12.03.2018
Badania naukowe wykazują, że dostępne są metody skutecznego zapobiegania od 50 do 70% zdarzeń niepożądanych.
Opiniowanie w sprawach z podejrzenia błędu medycznego. Cz. 2. Dowód z opinii biegłego w sprawach z podejrzenia błędu medycznego – oczekiwania, możliwości, zagrożenia…
07.02.2018
Organy procesowe mają coraz większą trudność z pozyskaniem chętnych do opiniowania biegłych, wysokiej klasy specjalistów, dysponujących wiedzą kliniczną i pożądanym wysokim doświadczeniem, ale także choćby podstawami znajomości zagadnień prawa procesowego i zasad opiniowania sądowo-lekarskiego.
Kluczowe składniki mineralne istotne w niedoczynności tarczycy z uwzględnieniem choroby Hashimoto – rola i występowanie w żywności
23.01.2018
W Polsce obserwuje się ciągły i stabilnie zwiększający się wzrost nowych zachorowań na schorzenia z zakresu niedoczynności tarczycy.
Ból w zespole antyfosfolipidowym
28.12.2017
Zespół antyfosfolipidowy jest spowodowany nieprawidłową funkcją układu odpornościowego, który zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciw własnemu organizmowi.
Prewencja i leczenie osteoporozy pomenopauzalnej – wytyczne dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej
13.10.2017
Osteoporoza jest chorobą metaboliczną układu kostnego o cichym i podstępnym przebiegu, gdyż ból często występuje dopiero po złamaniach.
Dehumanizacja współczesnej medycyny: przyczyny i przeciwdziałanie
22.08.2017
Dehumanizacja współczesnej medycyny jest postrzegana jako negatywne zjawisko przez większość pacjentów, a także przez wielu lekarzy.
22.08.2017
Tężyczka – objaw czy rozpoznanie
14.07.2017
Obecnie są dwa podziały rodzajów tężyczki: etiologiczny oraz kliniczny, opierający się na spontaniczności ujawniania się jej objawów (jawna, utajona). Podział etiologiczny zakłada natomiast obecność tężyczki hipo- i normokalcemicznej, co praktycznie pokrywa się z podziałem na tężyczkę jawną i utajoną.