Publikacje

Fitoestrogeny − czy mogą być alternatywą dla hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy?
18.11.2016
Menopauza jest przełomowym momentem w życiu kobiety. Zmniejszone wydzielanie estrogenów wpływa na występowanie wielu dolegliwości, które mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie zarówno w sferze zawodowej, społecznej, jak i rodzinnej kobiety.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Badanie PATHWAY-2 – nowa droga w terapii opornego nadciśnienia tętniczego?
06.10.2016
Oporne nadciśnienie tętnicze stanowi ważny problem kliniczny ze względu na stosunkowo wysoką częstość występowania w populacji chorych na nadciśnienie tętnicze, konieczność przeprowadzenia właściwej diagnostyki i ustalenia skutecznego postępowania terapeutycznego.
Kiedy należy podejrzewać wtórne nadciśnienie tętnicze?
04.10.2016
W przypadku wtórnego nadciśnienia tętniczego odpowiednia diagnostyka i zastosowanie właściwego leczenia przyczynowego może doprowadzić do usunięcia przyczyny leżącej u podłoża jego rozwoju – wynikiem tego jest poprawa kontroli lub normalizacja ciśnienia tętniczego oraz zmniejszenie ryzyka sercowo-naczyniowego.
Parikalcytol w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek
12.07.2016
Jednym z najważniejszych powikłań przewlekłej choroby nerek (PChN) są zaburzenia mineralno-kostne z ich konsekwencjami w postaci osteodystrofii nerkowej i zwapnień układu sercowo-naczyniowego. Rozwijają się one stopniowo wraz z postępem nefropatii, najczęściej pod postacią wtórnej nadczynności przytarczyc (WNP), z przerostem gruczołów i narastającym stężeniem parathormonu (PTH). O ile w stadium III PChN stężenia te są nieprawidłowe jedynie u części chorych (35%), to już w stadiach bardziej zaawansowanych odsetek ten sięga 70%.
Tryptany w leczeniu migrenowych bólów głowy
10.05.2016
Bóle głowy to częsta dolegliwość zgłaszana przez pacjentów endokrynologicznych, jak i tych przychodzących codziennie do nocnej i świątecznej pomocy medycznej. Wielu z nich zadaje lekarzowi pytanie – czy objawy, które ma, można nazwać migrenowymi bólami głowy?
10.05.2016
Kompleksowe postępowanie  terapeutyczne u pacjentek  z zespołem policystycznych  jajników
18.03.2016
Zespół policystycznych jajników (polycystic ovary syndrome, PCOS) to jedno z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych u kobiet w okresie rozrodczym. Ocenia się, że dotyka 5–15% kobiet w całej populacji. Jest najczęstszą przyczyną niepłodności i hirsutyzmu...
Flibanseryna – przełom w leczeniu oziębłości seksualnej u kobiet
10.03.2016
Jednym z filarów budujących zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, jest zadowalające życie seksualne. Zapewnia ono poczucie pełni szczęścia, sukcesu, a przede wszystkim umożliwia wytworzenie więzi społecznych i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie, ponadto pozwala na odnalezienie właściwej roli dla każdego człowieka.
Profilaktyka zdrowotna przed podróżą do Afryki i Azji
15.10.2015
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...