Publikacje

Test kontroli astmy - Asthma Control Test (ACT(TM)) - w codziennej praktyce lekarskiej
28.06.2006
Astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która objawia się epizodami duszności, ucisku w klatce piersiowej i kaszlu.
Steroidofobia czy realne zagrożenie? Bezpieczeństwo leczenia astmy wziewnymi glikokortykosteroidami w oparciu o ich właściwości farmakologiczne
28.06.2006
Glikokortykosteroidy wziewne są pierwszą linią leczenia astmy oskrzelowej. Mimo, że ich pozycja jest niepodważalna w świetle dowodów dostarczonych przez medycynę opartą na faktach, nadal istnieją lekarze, którzy obawiają się leczyć, zwłaszcza dzieci, tą grupą leków.
Jak optymalnie leczyć astmę u kobiet w ciąży
28.06.2006
Należy przekonywać kobiety ciężarne, że większe zagrożenie dla ich dzieci niesie nieodpowiednia kontrola astmy niż jej leczenie i podkreślać bezpieczeństwo nowoczesnych leków przeciwastmatycznych, w szczególności wziewnych glikokortykosteroidów.
Skojarzone leczenie astmy budezonidem/formoterolem jako terapia podtrzymująca i stosowana na żądanie (dawkowanie dostosowane do potrzeb)
28.06.2006
Dostarczono już wiele dowodów dotyczących korzyści wynikających z jednoczesnego stosowania w astmie wziewnych glikokortykosteroidów i długo działających β2-agonistów adrenergicznych ze względu na synergizm działania obu leków.
Problemy diagnostyczne i terapeutyczne w astmie z nadwrażliwością na aspirynę - opis przypadku
28.06.2006
Astma oskrzelowa z nadwrażliwością na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne występuje u około 10% dorosłych pacjentów z astmą, ponaddwukrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Jak często współczesny człowiek ma zaczerwienione oczy i dlaczego?
28.06.2006
Przekrwienie spojówek jest częstą dolegliwością współczesnego człowieka. Pomimo rozpowszechnienia się chorób alergicznych, alergia nie jest jedyną przyczyną zaczerwienionych oczu.
Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i zatok - postępy w diagnostyce i leczeniu
28.06.2006
W świadomości wielu lekarzy, a tym bardziej pacjentów, problem zapalenia zatok kojarzy się głównie z infekcją bakteryjną, natomiast zupełnie wyjątkowo z alergią.
Praktyczne aspekty alergii na antybiotyki betalaktamowe
28.06.2006
1
Penicyliny i cefalosporyny są najczęściej przepisywanymi antybiotykami na świecie. Swoją popularność zawdzięczają niskiej toksyczności przy szerokim spektrum działania i stosunkowo niskim kosztom leczenia.
Alergia pokarmowa u dzieci - szybko rosnący problem we współczesnej pediatrii
28.06.2006
1
Food allergy in children - a rapidly increasing problem in present-day pediatrics
28.06.2006
1
Anty-IgE - nowa metoda leczenia astmy i chorób alergicznych
28.06.2006
Immunoglobulina E jest wyjątkowo aktywną biologicznie cząsteczką pomimo niskiego stężenia we krwi i krótkiego czasu półtrwania. U niektórych osób potencjalnie niegroźny antygen, jakim jest alergen, może doprowadzić do wytworzenia wysoce swoistych przeciwciał z klasy IgE...