Publikacje
Podstawowymi elementami kości są komórki (osteocyty, osteoblasty, osteoklasty) oraz substancja (matriks) zewnątrzkomórkowa.
24.05.2006
Osteoporoza jest postrzegana zwykle jako choroba ogólnoustrojowa, gdyż najpowszechniejsze są jej postacie inwolucyjne - pomenopauzalna lub starcza.
24.05.2006
3
Osteoporoza stanowi obecnie poważny problem medyczny, ekonomiczny i społeczny, a wydłużanie okresu życia nieuchronnie prowadzi do jego narastania.
24.05.2006
Zasadniczym problemem, jaki pojawia się przy dopuszczaniu do obrotu i stosowaniu leków generycznych, jest kwestia ich jakości, porównywalnej z lekiem oryginalnym.
24.05.2006
Złamania są najpoważniejszą konsekwencją osteoporozy. Prowadzą do pogorszenia jakości życia i zwiększonej śmiertelności. O ile diagnostyka złamań obwodowych i złamania bliższego odcinka kości udowej nie nastręcza większych problemów, o tyle większość złamań trzonów kręgowych jest trudna do rozpoznania, ze względu na skąpoobjawowy przebieg lub z powodu zbagatelizowania zarówno przez pacjenta, jak i lekarza objawów, takich jak ból pleców, zniekształcenie sylwetki (pogłębienie kyfozy) lub/i zmniejszenie wzrostu.
Sformułowane w uzgodnieniach National Institutes of Health diagnostyczno-terapeutyczne zalecenia dotyczące osteoporozy kładą szczególny nacisk na dwa elementy dotyczące tkanki kostnej: aktualną ocenę mechanicznej jej masy i wytrzymałości kości oraz prospektywne oszacowanie ryzyka złamań...
22.05.2006
1
Istnieje powszechne dążenie do ujednolicenia zasad postępowania w różnych specjalnościach medycznych. Ułatwia to lekarzom podejmowanie decyzji diagnostyczno-leczniczych. Jednocześnie staje się prostsze egzekwowanie usług medycznych przez pacjenta i płatnika oraz utrzymanie ustalonego poziomu tych usług. Dotyczy to nie tylko danego kraju, ale jest to zjawisko globalne. Ze względu na szereg problemów związanych z postępowaniem w osteoporozie, w tym również ekonomicznych, konieczne jest opracowanie schematu postępowania. Jednym z elementów takiego schematu są czynniki ryzyka złamania kości i ich wpływ na decyzje diagnostyczno-lecznicze.
07.05.2006
2
07.05.2006
07.05.2006