Publikacje

XVII Wielodyscyplinarne Forum Osteoporotyczne - Sesja plakatowa
24.05.2006
Dane na temat etiologii osteoporozy w jadłowstręcie psychicznym są rozbieżne, najprawdopodobniej jest ona uwarunkowana wieloczynnikowo.
Wytyczne dotyczące profilaktyki osteoporozy ze szczególnym uwzględnieniem zapobiegania upadkom
24.05.2006
Osteoporoza stanowi obecnie poważny problem medyczny, ekonomiczny i społeczny, a wydłużanie okresu życia nieuchronnie prowadzi do jego narastania.
Miejsce stomatologa w diagnozowaniu chorych z osteoporozą
24.05.2006
3
Osteoporoza jest postrzegana zwykle jako choroba ogólnoustrojowa, gdyż najpowszechniejsze są jej postacie inwolucyjne - pomenopauzalna lub starcza.
Szlak RANKL/RANK/OPG i jego znaczenie w fizjologii i patofizjologii kości
24.05.2006
Podstawowymi elementami kości są komórki (osteocyty, osteoblasty, osteoklasty) oraz substancja (matriks) zewnątrzkomórkowa.
Badania równoważności biologicznej odpowiedników na przykładzie preparatu Ostemax 70
24.05.2006
Zasadniczym problemem, jaki pojawia się przy dopuszczaniu do obrotu i stosowaniu leków generycznych, jest kwestia ich jakości, porównywalnej z lekiem oryginalnym.
24.05.2006
Strategia diagnostyki osteoporozy 2006
22.05.2006
1
Sformułowane w uzgodnieniach National Institutes of Health diagnostyczno-terapeutyczne zalecenia dotyczące osteoporozy kładą szczególny nacisk na dwa elementy dotyczące tkanki kostnej: aktualną ocenę mechanicznej jej masy i wytrzymałości kości oraz prospektywne oszacowanie ryzyka złamań...
Udział czynników ryzyka złamania kości w algorytmie diagnostycznym osteoporozy
22.05.2006
Istnieje powszechne dążenie do ujednolicenia zasad postępowania w różnych specjalnościach medycznych. Ułatwia to lekarzom podejmowanie decyzji diagnostyczno-leczniczych. Jednocześnie staje się prostsze egzekwowanie usług medycznych przez pacjenta i płatnika oraz utrzymanie ustalonego poziomu tych usług. Dotyczy to nie tylko danego kraju, ale jest to zjawisko globalne. Ze względu na szereg problemów związanych z postępowaniem w osteoporozie, w tym również ekonomicznych, konieczne jest opracowanie schematu postępowania. Jednym z elementów takiego schematu są czynniki ryzyka złamania kości i ich wpływ na decyzje diagnostyczno-lecznicze.
Ocena złamań trzonów kręgowych przy wykorzystaniu morfometrii
22.05.2006
Złamania są najpoważniejszą konsekwencją osteoporozy. Prowadzą do pogorszenia jakości życia i zwiększonej śmiertelności. O ile diagnostyka złamań obwodowych i złamania bliższego odcinka kości udowej nie nastręcza większych problemów, o tyle większość złamań trzonów kręgowych jest trudna do rozpoznania, ze względu na skąpoobjawowy przebieg lub z powodu zbagatelizowania zarówno przez pacjenta, jak i lekarza objawów, takich jak ból pleców, zniekształcenie sylwetki (pogłębienie kyfozy) lub/i zmniejszenie wzrostu.
07.05.2006
2
07.05.2006