Publikacje

Rola hiperinflacji w POChP - czy należy ją leczyć?
10.03.2006
1
Hiperinflacja to określenie używane dla opisu zjawiska rozdęcia płuc. Ma związek z rozedmą lecz nie jest z nią równoznaczne.
10.03.2006
1
Przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc - dwie składowe Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)
10.03.2006
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą charakteryzującą się niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Ograniczenie to jest zwykle postępujące i wiąże się z nieprawidłową odpowiedzią zapalną płuc na szkodliwe pyły lub gazy...
10.03.2006
Wpływ palenia papierosów na układ immunologiczny
10.03.2006
3
Jednym z najpoważniejszych problemów XX i XXI wieku jest szkodliwy wpływ palenia papierosów na organizm ludzki. Jest to główny czynnik etiopatogenetyczny tak poważnych chorób, jak rak płuca i przewlekła obturacyjna choroba płuc...
Inhibitory fosfodiesterazy - nowa szansa w leczeniu POChP
10.03.2006
Astma i POChP należą do najczęściej występujących chorób układu oddechowego. Obie choroby charakteryzuje ograniczona drożność dróg oddechowych, tzn. ograniczenie przepływu powietrza, które jest powodem odczuwanej przez chorych duszności.
Kortykoterapia w obturacji dróg oddechowych - wybór leku należy do ciebie
10.03.2006
Kortykosteroidy wziewne są obecnie najskuteczniejszymi lekami o działaniu przeciwzapalnym stosowanymi u chorych na astmę i stanowią leczenie pierwszego rzutu w każdej postaci astmy przewlekłej.
Wpływ sposobu podawania leku na skuteczność terapii w astmie i POChP
10.03.2006
Logika postępowania terapeutycznego powinna polegać na tym, żeby stosowany lek mógł jak najszybciej penetrować do chorobowo zmienionego narządu.
Testy diagnostyczne stosowane w rozpoznawaniu astmy wysiłkowej
10.03.2006
1
Astma wysiłkowa jest powszechnie używanym terminem określającym przejściowy skurcz oskrzeli, do którego dochodzi u części osób po wykonaniu intensywnego wysiłku fizycznego.
Zakażenia dolnych dróg oddechowych u dzieci - racjonalna antybiotykoterapia
10.03.2006
1
Zakażenia układu oddechowego są najczęstszą przyczyną zgłaszania się rodziców z dziećmi do lekarza. Jest to także główna przyczyna stosowania antybiotyków, mimo że w znacznym odsetku zakażenia te mają u dzieci etiologię wirusową.
Chlamydophila (Chlamydia) pneumoniae jako czynnik zakażeń układu oddechowego
10.03.2006
2
Chlamydie są małymi drobnoustrojami, które dla swego rozmnażania i rozwoju wymagają środowiska wewnątrzkomórkowego. Cechują je dość ograniczone zdolności metaboliczne.
Występowanie gruźlicy w Polsce w latach 2002-2004
10.03.2006
Problem epidemiologii gruźlicy od dawna wywołuje emocje w naszym kraju. Stopniowo likwiduje się poradnie i oddziały przeciwgruźlicze, a równocześnie co jakiś czas pojawiają się doniesienia prasowe o tym, że w Polsce szaleje gruźlica i liczba zachorowań wzrasta.