Publikacje
Ludzie różnych wyznań mają odmienne potrzeby w czasie choroby oraz pobytu w szpitalu. Dlatego też osoby opiekujące się chorym powinny być świadome różnic między religiami, aby móc zapewnić choremu i jego rodzinie maksymalne wsparcie w tym okresie.
02.02.2006
2
Zakrzepica naczyń żylnych mózgu cerebral venous thrombosis, cerebral vein and dural sinus trombosis, intracranial venous thromosis od wielu lat pozostaje istotnym problemem diagnostycznym - rozpoznawana jest zbyt rzadko.
Ze względu na brak wiarygodnych badań porównawczych wybór leku przeciwpadaczkowego, z uwzględnieniem jego skuteczności w redukcji określonych napadów padaczkowych oraz objawów niepożądanych, jest bardzo trudny.
Otępienie jest zespołem objawów spowodowanych chorobą mózgu, zwykle o charakterze przewlekłym i postępującym, w którym zaburzone są wyższe funkcje korowe: pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, język, ocena i zdolność uczenia się.
02.02.2006
Choroba Alzheimera jest główną przyczyną otępienia o pierwotnie zwyrodnieniowym charakterze (30-70% przypadków).
Udar mózgu jest zespołem klinicznym charakteryzującym się nagłym wystąpieniem ogniskowych objawów neurologicznych w następstwie chorób naczyniowych.
02.02.2006
2
01.02.2006
Zespół suchego oka to schorzenie o złożonej patogenezie i różnorodnych objawach klinicznych zależnych od zaburzeń w obrębie frakcji lipidowej, wodnej bądź mucynowej filmu łzowego. Film łzowy składa się z trzech warstw: zewnętrznej lipidowej, która odpowiada za jego stabilizację, hamuje odparowywanie wody oraz ułatwia mruganie, środkowej wodnej, która doprowadza tlen do nabłonka rogówki, spłukuje, nawilża i dezynfekuje powierzchnię oka oraz wewnętrznej warstwy śluzowej, która warunkuje ścisłe przyleganie filmu łzowego do powierzchni gałki.
29.01.2006
4
Uporczywy kaszel, szczególnie suchy, podrażnia jednak błonę śluzową i może powodować ból oraz nasilać destrukcyjne zmiany w obrębie śluzówek. Takiej sytuacji mogą zapobiec odpowiednio dobrane leki przeciwkaszlowe i wykrztuśne, szczególnie takie, których działanie polega na ośrodkowym hamowaniu odruchu kaszlowego i miejscowym upłynnianiu wydzieliny dróg oddechowych.
29.01.2006
Zapalenie płuc to proces zapalny, który toczy się w tkance płucnej położonej obwodowo od oskrzelika końcowego. Zapalenie powstaje w wyniku działania czynników infekcyjnych, najczęściej w wyniku działania drobnoustrojów: bakterii, rzadziej wirusów, sporadycznie riketsji, grzybów lub pasożytów. Przyczyną zapalenia płuc mogą być też czynniki nieinfekcyjne: fizyczne i chemiczne.
29.01.2006
1