Publikacje
Pęcherz nadreaktywny to zespół objawów, do których należy występowanie parcia naglącego oraz częstomoczu z lub bez nietrzymania moczu z parcia, przy braku lokalnych czynników mogących tłumaczyć te objawy.
29.01.2006
1
Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem znane powszechnie jako AMD (Age-related Macular Degeneration) jest schorzeniem prowadzącym do pogorszenia widzenia centralnego, a w przypadkach zaawansowanych nawet do praktycznej ślepoty.
29.01.2006
1
Ból jest jednym z objawów klinicznych, z którym lekarz styka się najczęściej. Może stanowić cenną informację diagnostyczną i odzwierciedlać efekty leczenia. Wiedza i poglądy na temat patofizjologii powstawania bólu, zwłaszcza w ostatnim okresie, podlegały dynamicznym procesom rozwojowym.
29.01.2006
Zespoły bólowe kręgosłupa (ZBK) to lawinowo narastająca choroba społeczeństw wysoko cywilizowanych. Są one najczęstszą przyczyną wizyt pacjentów w gabinetach lekarzy i terapeutów, a także drugim pod względem częstości powodem niesprawności fizycznej i absencji w pracy osób poniżej 45 roku życia.
29.01.2006
3
Łagodny rozrost gruczołu krokowego (ang. benign prostatic hyperplasia, BPH) jest jedną z najczęstszych chorób wieku starszego w męskiej populacji. Wiąże się ona z występowaniem, zazwyczaj po 50. roku życia, dokuczliwych objawów ze strony dolnych dróg moczowych (ang. lower urinary tract symptoms, LUTS), które w sposób istotny pogarszają jakość życia dotkniętego nimi mężczyzny, zaburzając jego sen i dzienną aktywność.
29.01.2006
Przewlekła niewydolność żylna - PNŻ (ang. chronic venous insufficiency - CVI) to zespół zmian patologicznych, stopniowo powstających w następstwie zaburzenia odpływu krwi z kończyny dolnej. Przyczyną choroby może być uszkodzenie zastawek żylnych prowadzące do cofania się krwi (refluks) lub przeszkoda utrudniająca odpływ krwi.
29.01.2006
1
27.01.2006
23.01.2006
4
Od lat osiemdziesiątych wzrasta zainteresowanie problematyką depresji dzieci i młodzieży. Do tego czasu ta tematyka nie budziła szczególnego zainteresowania psychiatrów, brak było danych epidemiologicznych opisujących rozmiar zjawiska, jasnych kryteriów i narzędzi diagnostycznych
15.01.2006
1
Minęło 5 lat od opublikowania pierwszych polskich standardów i algorytmów postępowania terapeutycznego w zaburzeniach afektywnych (100). Okres ten obfitował w szereg wydarzeń w zakresie psychofarmakoterapii zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń afektywnych, które co prawda w sposób zasadniczy nie zmieniły ogólnych zasad postępowania terapeutycznego, jednak wskazują na potrzebę ponownej analizy poprzednich uzgodnień.