Publikacje

Profilaktyka zakażeń szpitalnych w oddziale pediatrycznym – doświadczenia własne
21.11.2016
Według raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control; ECDC) z 2013 roku rocznie w Europie na zakażenie szpitalne zapada ponad 4 miliony pacjentów, co stanowi główny problem zdrowia publicznego. Średnia częstość występowania zakażeń szpitalnych wśród pacjentów hospitalizowanych w europejskich szpitalach pracujących w trybie ostrodyżurowym wynosi 5,7% (95% CI: 4,5–7,4%).
Ewaluacja programów zdrowotnych – od teorii do praktyki
03.11.2016
Ewaluacja programu zdrowotnego jest jednym z ważniejszych elementów jego realizacji. W naszym kraju brakuje wystandaryzowanych zaleceń i wytycznych, które byłyby narzędziem ułatwiającym proces planowania, implementacji i ewaluacji programu zdrowotnego.
Ocena zdrowia i systemu opieki zdrowotnej − 88 wskaźników zdrowotnych ECHI
28.10.2016
Zapewnienie porównywalności wskaźników na poziomie europejskim jest nieodzowne w celu prawidłowej oceny stanu zdrowia i wyrównywania różnic pomiędzy krajami. W tym celu w latach 1998-2013 prowadzono prace nad stworzeniem wystandaryzowanej listy wskaźników zdrowotnych, które będą stosowane do analiz zdrowotnych na poziomie UE. Wynikiem współpracy pomiędzy państwami członkowskimi UE i Komisji Europejskiej jest 88 Głównych europejskich wskaźników zdrowotnych (European Community Health Indicators – ECHI)1, wcześniej określanych jako wskaźniki ECHIM (European Community Healh Indicators Monitoring).
Ptaki jako potencjalne wektory zakażeń wirusowych u ludzi
22.09.2016
Postęp w rozwoju diagnostyki mikrobiologicznej pozwala na monitorowanie rozprzestrzeniania się chorób wirusowych i bakteryjnych przez ptaki dziko żyjące.
Zagrożenie toksynami jako bronią biologiczną – czy jesteśmy na nie przygotowani?
15.06.2016
Według konwencji ds. Broni Chemicznej z 1993 r., toksyny to związki chemiczne, które poprzez swoje działanie na procesy życiowe mogą powodować śmierć, czasową niezdolność lub przewlekłe uszkodzenie narządów u ludzi, jak też u zwierząt, niezależnie od swojego pochodzenia i metod wytworzenia.
15.06.2016
Gruźlica wielolekooporna – narastający problem; aktualne zalecenia WHO
14.06.2016
Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) w 2014 r. 480 tys. osób na świecie zachorowało na gruźlicę wielolekooporną (multidrug-resistant tuberculosis, MDR-TB). Najwyższe odsetki MDR-TB wśród ogółu chorych na gruźlicę stwierdza się na Białorusi, w Estonii, Kazachstanie, także na Ukrainie i w Rosji. Polska jest w grupie krajów o małym rozpowszechnieniu MDR-TB (
Idiopatyczne włóknienie płuc – czy nowe leki wpływają na naturalny przebieg choroby?
13.06.2016
Idiopatyczne włóknienie płuc (IWP) jest przewlekłym śródmiąższowym zapaleniem o niejasnej przyczynie, postępującym, powodującym włóknienie ograniczone do płuc. Choroba należy do grupy rzadkich i występuje w populacji Europy z częstością ok. 5 zachorowań/100 000/rok.
Szczepionka przeciw meningokokom B. Rekombinowane białka zamiast  polisacharydów skoniugowanych  z białkami. Koncepcja na przyszłość?
24.02.2016
Pneumokok, meningokok i pałeczka hemofilna typu b stanowią szczególne zagrożenie jako przyczyny najcięższych, tzw. inwazyjnych zakażeń, tj. infekcji przestrzeni organizmu zwykle jałowych, takich jak opony mózgowo-rdzeniowe (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych [ZOMR]), krew (od skąpoobjawowej bakteriemii po pełnoobjawową posocznicę z towarzyszącym wstrząsem, wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym, zatorami bakteryjnymi, martwicą narządów i dystalnych części kończyn), a także niekiedy otrzewnej i stawów
Profilaktyka zdrowotna przed podróżą do Afryki i Azji
15.10.2015
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...
Wpływ czynników dietetycznych na wchłanianie żelaza
13.10.2015
Żelazo należy do mikroelementów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wchodząc w skład grupy prostetycznej hemoglobiny i mioglobiny, uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu...