Publikacje

Ocena częstości występowania atopowego zapalenia skóry u niemowląt i małych dzieci w praktyce lekarza rodzinnego – doświadczenia własne
05.02.2014
Celem pracy była ocena częstości występowania atopowego zapalenia skóry w praktyce lekarza rodzinnego. Analizą retrospektywną objęto dzieci z roczników 2005-2008 będące pacjentami Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej Instytutu CZMP w Łodzi...
Opinie lekarzy polskich o kontrowersyjnych moralnie procedurach medycznych
29.08.2013
1
Niektóre prawnie dozwolone procedury medyczne wzbudzają wątpliwości moralne u części lekarzy, co może prowadzić do konfliktów między pacjentem a lekarzem (problem klauzuli sumienia). Celem naszych badań było zebranie opinii lekarzy na temat świadczeń medycznych, co do których istnieje rozbieżność polskimi regulacjami prawnymi a nauczaniem moralnym dominującego w Polsce wyznania religijnego (Kościoła katolickiego) oraz określenie czynników warunkujących takie opinie.
Szczepienia ochronne w onkohematologii dziecięcej*
05.06.2013
Szczepienia ochronne stanowią niezwykle ważny element profilaktyki zakażeń bakteryjnych i wirusowych u dzieci. Szczególnie istotne jest umiejętne i bezpieczne stosowanie szczepień u pacjentów z zaburzeniami odporności, w tym spowodowanymi chorobami onkohematologicznymi.
05.06.2013
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część II
01.09.2011
W ostatnich latach badania nad szczepami probiotycznymi stały się przedmiotem dużej liczby doniesień naukowych o znaczeniu klinicznym. Powszechna dostępność probiotyków oraz ich reklamowanie jako produktów spożywczych i suplementów diety doprowadziła do nadużywania teorii probiozy i powstania błędnych przekonań na temat ich „cudotwórczego” działania.
01.09.2011
Probiotyki a układ pokarmowy człowieka
14.07.2011
W ciągu ostatnich lat w mediach oraz praktycznie w każdym z miesięczników tzw. prasy kolorowej można usłyszeć i przeczytać o probiotykach. Zaleca się ich stosowanie w trakcie biegunek, jak i w innych chorobach układu pokarmowego. Są dostępne bez recepty w aptekach. Czy jednak pacjenci mają szczegółową wiedzę o tych produktach? Czy nie są nadużywane? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Probiotyki w praktyce lekarza pierwszego kontaktu. Część I
21.04.2011
W czasie gasnącej fascynacji antybiotykami oraz ogromnych możliwości medycyny zachowawczej i interwencyjnej zarówno lekarze, jak i pacjenci starają się znaleźć takie alternatywne metody terapii, które będą na równi traktowane i skuteczne jak środki farmaceutyczne...
Nieżyty nosa u dzieci – czy to tylko alergia?
19.04.2011
Nieżyty nosa u najmłodszych dzieci (poniżej 5. r.ż.) sprawiają wiele kłopotów pacjentom, ich rodzicom, lekarzom rodzinnym i pediatrom. Najczęściej w praktyce lekarskiej spotykamy się z ostrymi nieżytami nosa i zatok o etiologii wirusowej. Rozpoznanie w większości przypadków nie budzi wątpliwości, choroba trwa 7–14 dni i mija w wyniku leczenia objawowego...
19.04.2011
Choroba niedokrwienna serca u pacjentów w wieku podeszłym - odmienności kliniczne, diagnostyczne i terapeutyczne
02.11.2010
Przeciętna długość życia w Polsce wynosi obecnie 71 lat dla mężczyzn oraz 79 dla kobiet. Opracowania Departamentu Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ wskazują, iż w 2050 roku liczba osób powyżej 60. roku życia, która obecnie wynosi 266 milionów przekroczy 2 miliardy. Z tej grupy odsetek najstarszych, czyli po 80. roku życia wzrośnie z 13% do 20%.
Główne problemy kardiologiczne wieku podeszłego - aspekty epidemiologiczne
29.10.2010
Choroby układu sercowo-naczyniowego są jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych we współczesnym świecie. Stanowią przyczynę blisko 50% zgonów mieszkańców naszego kraju. Mimo że w ostatnich latach obserwujemy spadek współczynników umieralności z powodu chorób układu krążenia w Polsce, są one wciąż wyższe niż w Unii Europejskiej (1). Zagadnienia dotyczące wyboru optymalnego sposobu postępowania w chorobach układu sercowo-naczyniowego u pacjentów w wieku podeszłym cieszą się dużym zainteresowaniem.
Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.