Publikacje

Zespół poresuscytacyjny – postępowanie terapeutyczne
14.11.2016
2
Pomimo obowiązujących od wielu lat wytycznych postępowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej i ich regularnych aktualizacji wyniki leczenia pacjentów po nagłym zatrzymaniu krążenia są wciąż niezadowalające.
Tamowanie masywnych krwotoków z zastosowaniem nowoczesnych środków i metod sprawdzonych w warunkach taktycznych
14.11.2016
Najważniejszym elementem wstępnej oceny rannego jest znalezienie wszystkich miejsc intensywnego krwawienia i ich skuteczne zatamowanie.
Omdlenie podczas prowadzenia samochodu − wybrane aspekty na podstawie analizy przypadku pacjenta SOR
10.11.2016
W pracy dokonano retrospektywnej analizy dokumentacji medycznej 29-letniego mężczyzny, który trafił na SOR po kolizji drogowej z wykorzystaniem skali: OESIL, skali San Francisco i skali Calgary.
Sepsa i wstrząs septyczny u dzieci
08.11.2016
Do sepsy dochodzi w wyniku uogólnionej reakcji zapalnej organizmu w odpowiedzi na zakażenie. Najczęściej jest to zakażenie bakteryjne, rzadziej grzybicze lub wirusowe.
Stan nagły oraz stan nagłego zagrożenia zdrowotnego a uprawnienia członków personelu medycznego wobec osób agresywnych
28.10.2016
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
Pacjent z ostrym zespołem wieńcowym – współpraca zespołu ratownictwa medycznego
26.10.2016
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2012 roku zgony z powodu chorób układu krążenia stanowiły aż 46% wszystkich zgonów.
Postępowanie z pacjentem z masywnym krwotokiem w warunkach przedszpitalnych
21.10.2016
Wypadki drogowe stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w grupie wiekowej poniżej 40. roku życia. Skutkiem urazów komunikacyjnych są krwotoki, będące przyczyną do 80% zgonów wśród pacjentów urazowych.
Motywowanie kadry medycznej zatrudnionej na umowach kontraktowych
20.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
Postępowanie ratunkowe u chorych z ciężkim urazem mózgu
20.10.2016
Urazy czaszkowo-mózgowe i ich następstwa, w grupie ludzi młodych i u dzieci, stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów i niepełnosprawności.
Ewolucja systemu ratownictwa medycznego – od starożytności do czasów współczesnych
22.09.2016
W pracy omówiono perspektywę historyczną - od starożytności do czasów współczesnych – dotyczącą ewolucji medycyny wojskowej i jej wsparcia podczas wojen i bitew, a także jej wpływu na rozwój cywilnej opieki medycznej oraz ratownictwa medycznego.