Publikacje

Nagłe zagrożenie zdrowia oraz nagłe zagrożenie życia. Propozycja analizy prawnej oraz jej kontekst socjomedyczny
22.09.2016
O ile nagłe zagrożenie życia jest z reguły właściwie rozumiane w sposób intuicyjny, o tyle nagłego zagrożenia zdrowotnego ma charakter bardzo subiektywny, zależny od: wykształcenia, osobowości, profilu emocjonalnego jednostki, warunków otoczenia i wielu zmiennych, których ocena jest aktualnie domeną szeroko rozumianych badań z zakresu socjologii zdrowia.
22.09.2016
Wstępna intensywna terapia w szpitalnym oddziale ratunkowym
22.09.2016
Elementami, które wymagają omówienia ze względów praktycznych są ogólne zasady postępowania w wybranych przypadkach pacjentów w stanie krytycznie ciężkim oraz współdziałanie oddziałów medycyny ratunkowej i oddziałów intensywnej terapii oraz ustalenie przez personel lekarski tych oddziałów zasad współpracy dla dobra najciężej chorych pacjentów.
Przedszpitalne unieruchomienie kręgosłupa w świetle najnowszej wiedzy
21.09.2016
Przedszpitalne unieruchomienie kręgosłupa należy do procedur wykonywanych powszechnie przez zespoły ratownictwa medycznego i jednostki Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W światowej literaturze coraz częściej pojawiają się jednak doniesienia, że faktyczne urazy rdzenia kręgowego stanowią niewielki odsetek wszystkich urazów kręgosłupa.
21.09.2016
Lekki uraz głowy u dzieci - błaha sprawa czy duży problem diagnostyczno-terapeutyczny? Rola Infrascannera w procesie diagnostycznym
24.08.2016
Urazy głowy u dzieci, a zwłaszcza lekkie urazy głowy, nadal stanowią ważny problem diagnostyczno-terapeutyczny. Pomimo postępu, jaki dokonał się w naukach medycznych, brak jest definicji lekkiego urazu głowy i standardów postępowania z dzieckiem, które doznało takiego urazu.
Masywne krwawienie z jelita małego: nowa opcja terapeutyczna z lokalizacją microcoil i laparoskopową resekcją
02.08.2016
1
Masywne krwawienie z przewodu pokarmowego prezentuje kompleksowy problem diagnostyczny i terapeutyczny. Dokładna identyfikacja miejsca krwawienia jest skomplikowana i chirurgiczna resekcja miejsca krwawienia są trudne.
Zagrożenie toksynami jako bronią biologiczną – czy jesteśmy na nie przygotowani?
15.06.2016
Według konwencji ds. Broni Chemicznej z 1993 r., toksyny to związki chemiczne, które poprzez swoje działanie na procesy życiowe mogą powodować śmierć, czasową niezdolność lub przewlekłe uszkodzenie narządów u ludzi, jak też u zwierząt, niezależnie od swojego pochodzenia i metod wytworzenia.
15.06.2016
Dlaczego w leczeniu astmy oskrzelowej istotny jest wybór terapii doraźnej?
19.05.2016
Długoterminowe cele terapii astmy oskrzelowej obejmują osiągnięcie optymalnej kontroli objawów choroby, zmniejszenie liczby zaostrzeń, ograniczenie upośledzenia wydolności układu oddechowego, przy jak najmniejszym ryzyku wystąpienia objawów ubocznych zastosowanego leczenia.
Stany nagłe i pilne w nadciśnieniu tętniczym
16.12.2015
Częstość występowania nadciśnienia tętniczego (NT) w ogólnej populacji ocenia się na 30–40%. Na podstawie badania NATPOL 2011 i POLSENIOR szacuje się, że w Polsce ok. 9 mln osób w wieku 18–79 lat i ok. 1 mln po 80. roku życia ma NT...
Profilaktyka zdrowotna przed podróżą do Afryki i Azji
15.10.2015
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...
Wpływ czynników dietetycznych na wchłanianie żelaza
13.10.2015
Żelazo należy do mikroelementów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wchodząc w skład grupy prostetycznej hemoglobiny i mioglobiny, uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu...