Publikacje

Astma problematyczna, trudna do leczenia – opis przypadku
10.02.2017
36-letni mężczyzna został skierowany do Kliniki z rozpoznaniem astmy trudnej, opornej na leczenie, steroidozależnej, w celu rozważenia kwalifikacji do leczenia biologicznego humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym anty IgE – omalizumabem.
10.02.2017
Bilastyna – nowe dane kliniczne o znanym leku przeciwhistaminowym
09.02.2017
Bilastyna jest odwrotnym agonistą receptora histaminowego H1. Oznacza to, że stabilizuje jego konformację w pozycji nieaktywnej, uniemożliwiając przyłączenie się cząsteczki histaminy.
Ocena technologiczno-farmaceutyczna zawiesin donosowych z furoinianem mometazonu
07.02.2017
Idealny produkt leczniczy powinien posiadać cechy dobrej przyswajalności substancji czynnej, charakteryzować się szybkim początkiem działania oraz utrzymywaniem stężenia w miejscu receptorowym w takim czasie, aby uzyskać wysoki profil bezpieczeństwa przy minimalizacji działań niepożądanych.
Nowe strategie w leczeniu atopowego zapalenia skóry
16.01.2017
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych chorób skóry, charakteryzująca się suchą skórą, świądem i wypryskiem wymagającym długotrwałego leczenia. Chorobą dotkniętych jest aż do 10–20% osób w krajach zachodnich i wykazuje ona tendencję wzrostową.
Leczenie atopowego zapalenia skóry mokrymi opatrunkami u dzieci
13.01.2017
Leczenie chorób skóry mokrymi opatrunkami nie jest metodą nowoczesną. Stosowano ją już w starożytnym Egipcie, aplikując na rany miód, olej i opatrunki lniane lub jedwabne (1550 p.n.e.).
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs − Immune-Mediated Inflammatory Diseases) i towarzysząca im współchorobowość
13.12.2016
Choroby zapalne immunologicznie zależne (IMIDs – Immune-Mediated Inflammatory Diseases) są grupą wielu jednostek chorobowych o nieznanej etiologii, które łączą wspólne mechanizmy biorące udział w rozwoju przewlekłego procesu zapalnego zapoczątkowane przez rozregulowanie odpowiedzi immunologicznej.
Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Rak skóry nosa – metody i wyniki leczenia chirurgicznego
07.12.2016
Rak skóry jest najczęstszym nowotworem występującym u rasy kaukaskiej, stanowi on 30% wszystkich raków rozwijających się u człowieka, a tempo zachorowalności na powyższy nowotwór wzrasta o 10% co 10 lat.
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.