Publikacje
Na przełomie XIX i XX wieku choroby układu sercowo-naczyniowego stały się dominującym problemem zdrowotnym i pozostają do dziś najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. W krajach rozwijających się choroby układu sercowo-naczyniowego są zwykle mniej znaczącą przyczyną zgonów niż niedożywienie, choroby zakaźne i choroby wieku dziecięcego.
26.10.2009
1
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Epidemiologia stanowi podstawę wszelkich działań w obszarze zdrowia publicznego. Rozpoznanie częstości występowania chorób oraz przyczyn zmienności tych danych stwarza podstawy do planowania profilaktyki pierwszo- i drugorzędowej, a także oceny skutków finansowych bezpośrednio i pośrednio związanych z badanymi jednostkami chorobowymi, wdrożenia metod wczesnej wykrywalności i zabezpieczenia zarówno w zakresie świadczeń zdrowotnych, jak i poprawy jakości życia chorych.
22.06.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
30.04.2009
Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez chorobotwórcze prątki należące do Mycobacterium tuberculosis complex: Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis), Mycobacterium bovis (oraz M. bovis BCG), M. africanum, M. microti i M. canettii (1,2). Stanowi ona wciąż palący problem zdrowotny w skali globu, mimo dostępnych licznych danych dotyczących etiologii, czynnika chorobotwórczego, patogenezy i możliwości leczniczych.
30.01.2009
Dym tytoniowy jest mieszaniną substancji, których toksyczne działanie prowadzi do rozwoju wielu chorób, przede wszystkim układu oddechowego i krążenia. Za powstanie zespołu uzależnienia od palenia tytoniu odpowiada nikotyna - podstawowy alkaloid dymu tytoniowego. Porzucenie nałogu palenia jest procesem trudnym i długotrwałym.
30.01.2009
2
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
09.08.2008
Zespół uzależnienia od nikotyny stanowi szczególnie ważne zagadnienie na styku psychiatrii, pneumonologii, alergologii, kardiologii i onkologii (1). Somatyczne szkody zdrowotne uzależnienia od nikotyny stanowią obciążenie dla służby zdrowia i rodzin, których członkowie dotknięci są chorobą. Szczególnie niebezpieczne są powikłania palenia u chorych na astmę oskrzelową.
03.07.2007