Publikacje

Zaburzenia przełyku
27.02.2017
Typowe objawy przełykowe są często związane z innymi zaburzeniami niż zaburzenia czynnościowe. Należy poszerzyć diagnostykę o badanie endoskopowe, aby wykluczyć m.in. zmiany strukturalne przełyku, gdyż nawet niewielkie mogą wywołać dolegliwości.
Interakcje jelitowo-mózgowe – nowe aspekty patogenetyczne
22.02.2017
Ostatnia dekada, od ogłoszenia Kryteriów Rzymskich III w 2006 r. do przedstawienia uaktualnionych Kryteriów Rzymskich IV w roku 2016, była okresem intensywnych badań w zakresie neurogastroenterologii i przełomowego postępu w tej dziedzinie. Istotne znaczenie miało zintegrowanie wysiłków badaczy prowadzących badania podstawowe i klinicystów, co wiązało się z dynamicznym rozwojem medycyny translacyjnej.
Częstość występowania niedokrwistości u chorych hospitalizowanych z powodu zaostrzenia nieswoistych chorób zapalnych jelit
03.02.2017
Niedokrwistość jest najczęstszą pozajelitową manifestacją nieswoistych chorób zapalnych jelit (NChZJ), wiążącą się z istotnym pogorszeniem jakości życia oraz wzrostem wskaźnika hospitalizacji. Etiopatogeneza niedokrwistości w przebiegu NChZJ jest wieloczynnikowa.
Incydentaloma w trzustce – zasady postępowania, ze szczególnym uwzględnieniem zmian torbielowatych
27.12.2016
Postęp w technikach obrazowania pozwala na uwidocznienie małych zmian u pacjentów, którzy wykonują badanie USG z wielu różnych przyczyn, także jako badanie przesiewowe z powodu niespecyficznych objawów brzusznych. W przypadku lokalizacji takiej zmiany w obrębie trzustki, zaplanowanie i realizacja właściwej diagnostyki ma szczególne znaczenie, gdyż każda zmiana ogniskowa w trzustce budzi duży niepokój tak pacjentów, jak i lekarzy, a diagnostyka różnicowa wykluczająca zmiany złośliwe jest w tym przypadku trudna.
Rola stresu oksydacyjnego w uszkodzeniu wątroby – czy istnieją skuteczne sposoby leczenia?
23.12.2016
Reaktywne formy tlenu stanowią grupę wysoce niestabilnych i łatwo wchodzących w reakcje chemiczne atomów lub cząsteczek, które posiadają niesparowane elektrony. Ze względu na wysoką reaktywność, mogą one prowadzić do uszkodzenia błon komórkowych i DNA, co skutkuje utratą funkcjonalności i niszczeniem komórek oraz narządów.
Kliniczne zastosowania terlipresyny w gastroenterologii
22.12.2016
Terlipresyna jest 11-aminokwasowym, syntetycznym analogiem wazopresyny, którego podstawowe działanie polega na wywoływaniu skurczu naczyń krwionośnych oraz znacznie słabszym działaniu antydiuretycznym.
Zespół jelita nadwrażliwego – aktualne spojrzenie
19.12.2016
Informacje o epidemiologii wszystkich zaburzeń czynnościowych jelit, a zwłaszcza ZJN są niedoskonałe i zmienne w zależności od badanych populacji i stosowanych definicji choroby. Schorzenie to występuje we wszystkich szerokościach geograficznych, choć częściej spotykane jest w krajach o wysokim statusie ekonomicznym, z liczbową przewagą kobiet nad mężczyznami.
Zakażenie Clostridium difficile u pacjentów z nieswoistymi zapalnymi chorobami jelit
16.12.2016
Za utrudniony proces leczenia oraz jedną z przyczyn nawrotowości infekcji Clostridium difficile uważa się obecność w cyklu rozwojowym bakterii dwóch form – postaci wegetatywnej i spor. Bakteria występująca w postaci spor nie jest wrażliwa na działanie antybiotyków, jest też oporna na kwas solny, a także środki odkażające, dzięki czemu może przebywać w środowisku nawet do kilku lat.
Endoskopowe metody leczenia otyłości
13.12.2016
Otyłość staje się jednym z wiodących problemów medycznych w krajach wysoko rozwiniętych i wszystko wskazuje na to, że będzie on nadal narastać, także w Polsce. Coraz większa populacja ludzi otyłych stawia nowe wyzwania dla świata medycyny, zarówno w kwestii profilaktyki, jak i leczenia, stając się problemem obejmującym szeroki zakres specjalności lekarskich.
Krwawienie z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego – diagnostyka i leczenie
12.12.2016
Krwawienia z przewodu pokarmowego są powszechnym oraz poważnym problemem klinicznym występującym zarówno w szpitalnych oddziałach ratunkowych, jak i w praktyce lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.