Publikacje

Zachowania zdrowotne polskich lekarzy
07.12.2016
Wykonywanie zawodu lekarza nie jest tożsame z przejawianiem zachowań prozdrowotnych w życiu prywatnym.
07.12.2016
Lekarz w obliczu przestępstwa
05.12.2016
Każdy lekarz niezależnie od specjalizacji, którą posiada, w swojej praktyce może napotkać konieczność udzielenia pomocy pacjentowi znajdującemu się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego z powodu działań noszących znamiona przestępstwa.
Problemy nefrologiczne związane z wiekiem
02.12.2016
W nerkach, bardziej niż w jakichkolwiek innych narządach, widać skutki starzenia się organizmu.
Czy reklama suplementów diety jest obiektywnym źródłem informacji o ich wpływie na zdrowie? Analiza reklam radiowo-telewizyjnych w świetle przepisów prawa żywnościowego
02.12.2016
2
Suplementy diety to kategoria żywności, mimo że swoją formą (tabletka, kapsułka) i sposobem użycia bardziej przypominają leki. Z formalnego punktu widzenia odbiorcami suplementów diety są więc nie pacjenci, a konsumenci.
Hipochondria wczoraj i dziś
30.11.2016
Słowo “hipochondria” należy do najstarszych medycznych pojęć. Starożytni Grecy używali terminu hypokhondrias (pod żebrami) dla oznaczenia nieokreślonej wewnętrznej dolegliwości, wywołującej lęk i cierpienie.
Miejsce naproksenu w farmakoterapii bólu – state of art 2016
30.11.2016
Analgetyki nieopioidowe (NLP) należą w chwili obecnej do najczęściej ordynowanych leków u pacjentów z bólem pooperacyjnym, pourazowym i towarzyszącym chorobie nowotworowej. NLP są zalecane jako składowa tzw. multimodalnego postępowania przeciwbólowego w terapii zarówno ostrych, jak i przewlekłych zespołów bólowych.
Medycyna a koniec życia
24.11.2016
Fakty są następujące: dzisiaj rodzimy się, żyjemy i umieramy „w” medycynie (a niekiedy, niestety, „z powodu” medycyny). W krajach rozwiniętych 70% ludzi umiera w szpitalu, co sprawia, że cały szereg sondaży opinii publicznej wskazuje na nieludzkie warunki końca naszego życia.
Wielokomorowy guz krezki i przestrzeni zaotrzewnowej – malformacja chłonna u czteroletniej dziewczynki
18.11.2016
Torbiele krezki należą do rzadko występujących, zwykle łagodnych guzów brzucha u dzieci. Najczęściej mają charakter torbielowatego naczyniaka chłonnego (malformacji chłonnej).
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy
16.11.2016
Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy (ASA) charakteryzuje się występowaniem objawów tzw. triady aspirynowej, do których należą: astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt nosa i zatok oraz polipy na błonie śluzowej nosa. Choroba dotyczy około 1% populacji ogólnej, a w grupie chorych na astmę oskrzelową częstość występowania może wynosić nawet 10%.
Grzechy główne złotej godziny
15.11.2016
Myśląc o poprawie jakości opieki medycznej pacjenta w stanie ciężkim, przede wszystkim powinniśmy szukać sposobów zwiększenia przeżywalności.