Publikacje

Profilaktyka wad cewy nerwowej kwasem foliowym na terenie Dolnego Śląska: fakt czy fikcja?
23.04.2014
Wady cewy nerwowej obejmują szerokie spektrum patomorfologiczne anomalii rozwojowych centralnego układu nerwowego. Są to jednocześnie jedne z najczęściej występujących anatomicznych wad rozwojowych u noworodków, wymagających interwencji chirurgicznej...
Bezoary - trudności diagnostyczne na przykładzie własnych obserwacji i przegląd piśmiennictwa
17.04.2014
Bezoary to ciała obce spotykane w przewodzie pokarmowym człowieka i zwierząt. Typowo objawiają się bólami brzucha i nudnościami, wzdęciem i trudnościami z połykaniem, ale czasami uwidaczniają się jako bezobjawowa masa w przewodzie pokarmowym, prowadząca do niedrożności, a nawet perforacji z objawami „ostrego brzucha”...
Mózgowy zespół utraty soli u pacjenta po urazie głowy
07.03.2014
U pacjentów ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, zagrażająca życiu hiponatremia może stanowić konsekwencję zarówno zespołu nieadekwatnego wydzielania wazopresyny, jak i mózgowego zespołu utraty soli.
Zastosowanie chitozanu we wspomaganiu regeneracji nerwów
06.02.2014
Chitozan, biopolimer będący pochodną chityny, biokompatybilny, biodegradowalny i hamujący wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych, znajduje wiele zastosowań w medycynie. Od kilkunastu lat naukowcy prowadzą badania nad wykorzystaniem tego materiału we wspomaganiu regeneracji zarówno nerwów obwodowych, jak i neuronów ośrodkowego układu nerwowego...
06.02.2014
Opinie lekarzy polskich o kontrowersyjnych moralnie procedurach medycznych
29.08.2013
1
Niektóre prawnie dozwolone procedury medyczne wzbudzają wątpliwości moralne u części lekarzy, co może prowadzić do konfliktów między pacjentem a lekarzem (problem klauzuli sumienia). Celem naszych badań było zebranie opinii lekarzy na temat świadczeń medycznych, co do których istnieje rozbieżność polskimi regulacjami prawnymi a nauczaniem moralnym dominującego w Polsce wyznania religijnego (Kościoła katolickiego) oraz określenie czynników warunkujących takie opinie.
Rak gruczołu krokowego a cholesterol, statyny i dieta
14.08.2013
Celem pracy było prześledzenie na podstawie dostępnego piśmiennictwa wpływu podwyższonego stężenia cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL na ryzyko wystąpienia raka stercza.
Naglące nietrzymanie moczu – wstępna diagnostyka i leczenie farmakologiczne
19.07.2013
W artykule przedstawiono klasyfikacje, wstępną diagnostykę nietrzymania moczu. Przedstawiono również sposoby leczenia farmakologicznego oraz przegląd dostępnych leków stosowanych w leczeniu u pacjentek z objawami nietrzymania moczu pochodzenia neurogennego.
Ultrasonografia w diagnostyce przyczyn nietrzymania moczu u kobiet po menopauzie. Część I – ultrasonografia dwuwymiarowa
15.07.2013
W pracy przedstawiono możliwości diagnostyki dolnego odcinka układu moczowego w dwuwymiarowej ultrasonografii. Opisano elementy składowe badania pozwalające szczegółowo oceniać zmiany anatomiczne zachodzące u pacjentek z objawami nietrzymania moczu.
Wpływ ciąży na odczuwanie satysfakcji seksualnej kobiet
08.07.2013
Celem pracy było ustalenie, czy i w jaki sposób ciąża wpływa na zadowolenie kobiet z ich życia seksualnego...
Moczenie nocne u dzieci – jak diagnozować, jak leczyć?
26.06.2013
Celem artykułu jest przedstawienie wytycznych International Children’s Continence Society odnośnie zalecanej diagnostyki i leczenia moczenia nocnego u dzieci. Termin moczenie nocne określa sytuację, gdy dziecko po ukończeniu 5. roku życia nadal moczy się w czasie snu.
26.06.2013