Publikacje

Probiotyki w zapobieganiu i leczeniu zakażeń dróg oddechowych
12.11.2009
Zakażenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i migdałków podniebiennych, zatok, ucha środkowego, nagłośni, krtani) i dolnych (zapalenie oskrzeli, oskrzelików, płuc) należą do najczęstszych schorzeń, z którymi styka się lekarz praktyk. Większość zakażeń dróg oddechowych ma etiologię wirusową, zdecydowanie rzadziej wywoływane są przez bakterie. Zmniejszenie ryzyka chorób infekcyjnych układu oddechowego ma znaczenie w każdym wieku, szczególnie zaś w grupach ryzyka (np. dzieci uczęszczające do przedszkola lub żłobka, osoby w podeszłym wieku) i jest ważnym zadaniem dla służby zdrowia.
Zasady strajku lekarskiego
15.09.2009
Art. 59 ust. 3 Konstytucji stanowi, iż "związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie".
15.09.2009
Probiotyki w alergii - fakty i mity
23.06.2009
Uważa się, że jednym z elementów odpowiedzialnych za wzrost częstości zachorowań u dzieci na choroby alergiczne jest nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Błona śluzowa jelita wymaga ekspozycji na bakterie w celu rozwoju układu odpornościowego, w tym immunologicznej tolerancji. Skład mikroflory przewodu pokarmowego noworodka i niemowlęcia zależy od sposobu porodu, karmienia i przebytych infekcji. Dlatego też rozumienie roli probiotyków w fizjologii ludzkiego organizmu stało się ważnym i często dyskutowanym zagadnieniem.
23.06.2009
Choroby układu moczowego u osób w wieku podeszłym
01.05.2009
Prof. dr hab. med. Joanna Matuszkiewicz-Rowińska
01.05.2009
Kiedy powinno się stosować probiotyki?
30.04.2009
Zgodnie z definicją FAO/WHO, probiotyki to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W przyszłości definicja ta ulegnie prawdopodobnie modyfikacji, ponieważ z badań przeprowadzonych na zwierzętach wynika, że niektóre skutki działania probiotyków można uzyskać za pomocą zabitych bakterii lub nawet DNA bakteryjnego.
Pęcherz nadreaktywny u dzieci
30.04.2009
Pęcherz nadreaktywny, określany również jako pęcherz nadczynny, zespół pęcherza nadczynnego, nadaktywnego, nadreaktywnego (overactive bladder, OAB), zespół parć naglących lub przynaglenia (urge syndrome), jest zespołem objawów ze strony dolnych dróg moczowych, istotnie upośledzających jakość życia osób nim dotkniętych. Charakterystyczne dla tego zespołu jest występowanie nadczynnych skurczów wypieracza w trakcie napełniania pęcherza moczowego, którym pacjent nie jest w stanie zapobiec.
Problemy diagnostyki i terapii nawracających infekcji układu moczowego
29.04.2009
Zakażenia układu moczowego (ZUM) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza rodzinnego i są drugą co do częstości lokalizacją zakażeń (po infekcjach układu oddechowego). Stanowią one około 20% wszystkich infekcji pozaszpitalnych i około 50% zakażeń szpitalnych. Problem ten dotyka przede wszystkim kobiet, zwłaszcza w okresie dużej aktywności seksualnej. Szczególnym problemem są nawracające zakażenia układu moczowego (NZUM), bowiem mogą prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia nerek, obniżają jakość życia pacjentów, a także są przyczyną licznych wizyt pacjentów w poradniach (12,22).
Najczęstsze błędy diagnostyczne w interpretacji badań spirometrycznych
05.11.2008
Błędna interpretacja wyniku badania spirometrycznego może być przyczyną dwojakiego rodzaju błędów. Wynik może być fałszywie dodatni, czyli identyfikować zaburzenia, tam gdzie ich nie ma, lub fałszywie ujemny, czyli nie rozpoznawać zaburzeń, tam, gdzie one występują. Niezależnie od rodzaju błędu, jeżeli wynik badania ma wpływ na proces decyzyjny, to prowadzi to do błędnych decyzji terapeutycznych bądź orzeczniczych. Poniżej przedstawione zostały błędy, które spotyka się w codziennej praktyce klinicznej.
05.11.2008
Leczenie nadciśnienia tętniczego u chorych z łagodnym rozrostem gruczołu krokowego
07.10.2008
U starszych mężczyzn, najczęściej w 6. lub 7. dekadzie życia, zwiększa się częstość występowania łagodnego rozrostu stercza. Obserwacje kliniczne wskazują na częste współistnienie tego stanu patologicznego z nadciśnieniem tętniczym
07.10.2008
Polekowe uszkodzenia wątroby
14.09.2008
Usytuowanie wątroby między jelitem i krążeniem systemowym sprawia, że każdy lek podany drogą doustną kontaktuje się z tym narządem. Dla większości leków wątroba spełnia podstawową rolę w ich metabolizmie i eliminacji. Niestety, kontakt wątroby z lekiem lub jego metabolitem może być źródłem poważnego uszkodzenia tego narządu.
14.09.2008