Publikacje
Ból jest najczęstszym występującym w medycynie objawem skłaniającym pacjenta do szukania pomocy lekarskiej. Jeżeli ból trwa długo, to traci rolę sygnału ostrzegawczego i staje się źródłem cierpienia, prowadzącym do obniżenia jakości życia.
24.11.2016
Menopauza jest przełomowym momentem w życiu kobiety. Zmniejszone wydzielanie estrogenów wpływa na występowanie wielu dolegliwości, które mogą znacznie utrudnić funkcjonowanie zarówno w sferze zawodowej, społecznej, jak i rodzinnej kobiety.
18.11.2016
Poronieniem samoistnym określa się zakończenie ciąży do 22. tygodnia (21+7) jej trwania. Aktualne mianownictwo sugeruje określenie: wczesna utrata ciąży lub wczesne niepowodzenie ciążowe. Poronienia występują w 10−20% przypadkach ciąż i najczęściej są obserwowane do 13. tygodnia ich trwania.
15.11.2016
Rozważając kliniczne następstwa niedoboru żelaza należy pamiętać, że niedobór ten może przez wiele lat przebiegać zupełnie bezobjawowo, a jego manifestacje kliniczne, jeśli już wystąpią, dotyczą nie tylko erytropoezy, ale upośledzają też czynność innych tkanek wymagających żelaza do prawidłowego funkcjonowania: przede wszystkim skóry i jej przydatków, błon śluzowych i układu odpornościowego.
Personel medyczny coraz częściej pada ofiarą agresji ze strony pacjentów oraz osób postronnych (najczęściej bliskich, towarzyszących chorym). Dane opublikowane przez Komendę Główną Policji są alarmujące.
28.10.2016
Od dłuższego czasu na rynku usług zdrowotnych obserwuje się tendencję do zatrudniania personelu medycznego na zasadach umów cywilnoprawnych, zwanych powszechnie „kontraktami”, które w wielu placówkach stopniowo wypierają umowy o pracę.
20.10.2016
Krwotok poporodowy (PPH) stanowi nadal częste powikłanie położnicze i jest najczęstszą przyczyną umieralności kobiet w Polsce, związaną z porodem.
W ostatnich latach liczba porodów w Polsce wynosi 360–370 tys. rocznie (1). Statystycznie zatem w typowej praktyce lekarza rodzinnego, obejmującej opieką 2,5 tys. pacjentów, lekarz co rok zapewnia opiekę 25–28 ciężarnym...
17.03.2016
1
Nadciśnienie tętnicze w ciąży stanowi istotny problem kliniczny, występuje w 7–15% wszystkich ciąż i w krajach rozwiniętych jest jedną z głównych przyczyn śmiertelności matek i płodów. Według raportów z Wielkiej Brytanii, 5% przyjęć ciężarnych do oddziałów intensywnej terapii było powodowanych powikłaniami nadciśnienia tętniczego, w tym stanem przedrzucawkowym, stanowiąc drugą po powikłaniach septycznych przyczynę śmiertelności matek...
17.12.2015
Z roku na rok zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających poza granice kraju. Podróżujący najczęściej odwiedzają kraje europejskie, choć wzrasta liczba wyjeżdżających na inne kontynenty, również do krajów egzotycznych...