Aktualności

Smog drastycznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera
03.02.2017
2
Narażenie na wysoki poziom najmniejszych pyłów zawieszonych w powietrzu o ponad 90 proc. zwiększa ryzyko demencji, w tym choroby Alzheimera, u starszych kobiet – wskazują wyniki badania, które publikuje czasopismo “Translational Psychiatry”.
Pierwsza chimera zarodkowa świni i człowieka
03.02.2017
2
Pierwszy zarodek świni zawierający ludzkie komórki uzyskali specjaliści Salk Institute w Kalifornii (USA) - informuje "Cell". Chimera zawiera zaledwie 0,001 proc. komórek człowieka. Amerykańscy specjaliści wstrzyknęli do zarodka świni "szczyptę" ludzkich komórek macierzystych, które wbudowały się do rozwijającego się organizmu świni i zaczęły się w nim rozmnażać. Nie było to jednak takie łatwe. Na ponad 2 tys. świńskich embrionów, do których wprowadzono ludzkie komórki, jedynie 186 dalej się rozwijało, ale trwało to nie dłużej niż 28 dni. Jeden z badaczy Instytutu Salka Juan Carlos Izpisua Belmonte powiedział BBC News, że po raz pierwszy udało się doprowadzić do tego, że ludzkie komórki rozwijały się w zarodku dużego zwierzęcia. Jego zdaniem jest to spore osiągnięcia, ponieważ świnie i ludzie znacznie się różnią pod względem ewolucyjnym. Naukowcy z Instytutu Salka twierdzą, że chimery świni i człowieka pozwolą lepiej poznać mechanizmy ewolucyjne oraz rozwój ludzkiego zarodka. Mają oni nadzieję, że w przyszłości będzie można je wykorzystać do testowania leków, zanim jeszcze rozpoczną się badania kliniczne. Być może będzie można je użyć jako inkubatorów ludzkich narządów, które będzie można przeszczepiać chorym. Ale to bardzo odległa przyszłość. Najnowszy "Nature" opublikował artykuł, w który twierdzi, że pierwsze takie próby już są prowadzone. Na razie metodę tę przetestowano na myszach i szczurach. Nowa metoda hodowli narządów polega ona na tym, że modyfikacjami genetycznymi pozbawia się zarodek szczura możliwości rozwinięcia trzustki i wstrzykuje się do niego komórki macierzyste myszy. Wbudowują się one w wolne miejsce powstającego organizmie szczura i wytwarzają w nim mysią trzustkę. Tak uzyskany narząd wszczepiany jest do dorosłej myszy. Podobnie próbuje się wyhodować ludzką trzustkę w organizmie zmienionej genetycznie świni. Do zarodka świni mają być wprowadzone ludzkie komórki macierzyste, z których ma się rozwinąć trzustka zbudowana z ludzkich tkanek. Najnowszy eksperyment w Instytucie Salka pokazał, że ludzkie komórki są akceptowane przez zarodek świni, która z "ludzkim bagażem" potrafi się rozwijać przez 28 dni. Belmonte zastrzega, że jeśli nie będzie akceptacji społecznej dla tego rodzaju eksperymentów, to nie będą one kontynuowane. "Jednym z celów badawczych może być doprowadzenie do narodzin chimery, ale na razie nawet o tym nie myślimy" - podkreślił. (PAP)
03.02.2017
2
Saszetki piorące powodują urazy oczu u dzieci
03.02.2017
Detergenty w saszetkach są coraz częstszą przyczyną urazów oczu u dzieci - informują naukowcy. Obrażenia (w szczególności oparzenia chemiczne) powstają w różnorodnych okolicznościach.
Społeczne trudności osób autystycznych są pogłębiane przez ich otoczenie
03.02.2017
Zdaniem naukowców, osoby autystyczne mimo tego, że są chętne do wchodzenia w interakcje społeczne, często doświadczają poczucia osamotnienia. Bardziej przyjazne nastawienie otoczenia mogłoby im pomóc.
Osoby cierpiące na bezsenność zagrożone zachorowaniem na astmę
03.02.2017
Problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy i słaba jakość snu to czynniki, które znacząco zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia objawów astmy – zawiadamiają naukowcy.
Witamina C a ryzyko migotania przedsionków - ważne doniesienia naukowców
03.02.2017
1
Migotanie przedsionków jest zaburzeniem rytmu serca, które zwiększa ryzyko zawału i udaru. Występuje ono u około 30 proc. pacjentów, którzy przeszli zabiegi kardiochirurgiczne.
Jest sposób na to, by kłaść się spać wcześniej i być wypoczętym w ciągu dnia
03.02.2017
Siedzenie przed telewizorem, czytanie czy bawienie się smartfonem do późna w nocy może powodować u niektórych problemy z wysypianiem się. Tymczasem istnieje sposób, by skutecznie "zresetować" nasz biologiczny zegar.
Nadmiar liczi bardzo groźny dla dzieci
02.02.2017
Przez ponad 20 lat w graniczącym z Nepalem indyjskim stanie Bihar pozornie zdrowe dzieci dostawały drgawek i traciły przytomność. Niemal połowa z nich umierała. Badania przeprowadzone przez naukowców sugerują, że przyczyną setek zgonów mogło być zatrucie owocami liczi.
02.02.2017