Aktualności

Plotkuj na zdrowie
24.01.2017
Plotkowanie ma dobroczynne działanie - takie są ustalenia zespołu naukowego z uniwersytetu w Pavii we Włoszech. Konkluzje psychiatrów to wynik eksperymentu łączącego psychologię i biochemię. Przeczytaj, jakim pomysłem posłużyli się badacze.
Nie tylko ilość, ale i rodzaj cukru zwiększają ryzyko chorób
24.01.2017
1
Autorzy badania podkreślają, że jest ono pierwszym, które porównuje efekty stosowania określonych rodzajów cukru na metabolizm oraz funkcje układu naczyniowego. Rodzaj cukru może mianowicie odgrywać dużą rolę w nasilaniu ryzyka cukrzycy, chorób serca, a także innych chorób przewlekłych.
Kisspeptyna pomoże w leczeniu zaburzeń psychicznych i bezpłodności?
24.01.2017
Naturalnie występujący hormon zwiększa aktywność mózgu związaną z seksem i romantycznymi uczuciami, redukując także negatywny nastrój. To sugeruje, że może być on wykorzystany do leczenia zaburzeń psychoseksualnych, depresji, jak również bezpłodności.
24.01.2017
Antybakteryjne mydła mogą uodparniać bakterie na antybiotyki
20.01.2017
Antybakteryjny triklosan dodawany do mydeł i środków czyszczących może chronić "superbakterie" (oporne na metycylinę gronkowce złociste, MRSA) przed wankomycyną, czyli lekiem ostatniej szansy stosowanym w zakażeniach MRSA - informuje czasopismo „bioRxiv”.
Młodzi ludzie budzą się w nocy, aby skorzystać z mediów społecznościowych
19.01.2017
Jedna na pięć młodych osób budzi się w nocy, aby opublikować lub sprawdzić wiadomości w mediach społecznościowych - wynika z badania opublikowanego w najnowszym numerze „Journal of Youth Studies”.
Schizofrenia związana z większym ryzykiem cukrzycy
17.01.2017
Osoby, u których wystąpiły pierwsze objawy schizofrenii są bardziej narażone na rozwój cukrzycy - wynika z analizy przeprowadzonej przez brytyjskich naukowców i opublikowanej w piśmie "JAMA Psychiatry".
Depresja równie szkodliwa dla serca jak otyłość i wysoki cholesterol
17.01.2017
Depresja stanowi czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego równie silny jak wysoki poziom cholesterolu czy otyłość - informują niemieccy badacze na łamach pisma "Atherosclerosis".
Ryzyko oceny zgonu pacjenta lepiej powierzyć komputerowi niż lekarzowi
17.01.2017
Z przeprowadzonych na pacjentach prób wynika, że na podstawie badań obrazowych oraz analizy krwi komputer z dużo większą dokładnością jest w stanie przewidzieć, czy chory będzie jeszcze żył po upływie roku.