Aktualności

Więcej interakcji z komputerem niż z pacjentem
31.01.2017
Lekarze spędzają trzy razy więcej czasu przy komputerze niż na bezpośredniej interakcji z pacjentem. Zdaniem autorów badań, grafik pracy lekarzy pracujących w szpitalach bardzo zmienił się w ciągu ostatnich dekad. Medykom doszło wiele dodatkowych obowiązków - np. w postaci pracy administracyjnej. W konsekwencji duża część ich dnia upływa na obowiązkach niezwiązanych bezpośrednio z opieką nad pacjentem.
31.01.2017
Odchudzanie chroni kolana
27.01.2017
Stawy kolanowe często ulegają zmianom zwyrodnieniowym – czasem tak bardzo, że staje się konieczne zastąpienie ich protezami. Ból i niesprawność wynikające z osteoartrozy to powszechnie występujący problem zdrowotny. Raz zniszczona chrząstka stawowa nie odrasta.
Deformacja stawów u grających w golfa
27.01.2017
Specjaliści od medycyny sportowej wyrażają wiele uznania wobec golfa, twierdząc, że jest to dyscyplina, która zwiększa długość życia, sprzyja zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Jednak profesjonalni gracze w golfa często mają również nietypowo ukształtowane stawy biodrowe...
Tylko dwie i pół minuty do północy... wg Zegara Zagłady
27.01.2017
Jak mówią twórcy urządzenia, przesuwanie się wskazówek zegara związane jest z wydarzeniami, które dzieją się na świecie. Po raz pierwszy tak duży na to wpływ miały słowa jednej osoby...
27.01.2017
Środki owadobójcze mogą zaburzać rytm biologiczny człowieka
27.01.2017
1
Niektóre syntetyczne środki owadobójcze mogą wiązać się z receptorami melatoniny i zaburzać nasze rytmy biologiczne - informuje pismo "Chemical Research in Toxicology”.
Dzieci z astmą częściej chorują na otyłość
27.01.2017
Dzieci cierpiące na astmę są o 51 proc. bardziej zagrożone otyłością niż ich rówieśnicy bez astmy - wykazało badanie, którego wyniki zamieszcza czasopismo „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.
1,5 mln Polaków choruje na bezdech senny
27.01.2017
Nieleczony bezdech senny zwiększa ryzyko występowania takich poważnych schorzeń, jak choroba wieńcowa serca, nadciśnienie tętnicze, groźne dla życia arytmie, udar mózgu, cukrzyca.
Czy w końcu znajdziemy sposób na walkę z malarią?
27.01.2017
Naukowcy rozszyfrowali genomy dwóch zarodźców malarii: owalnego i pasmowego. Teraz liczą na to, że za pomocą inżynierii genetycznej sprawią, iż pasożyt straci możliwość rozmnażania się.
27.01.2017