Publikacje

Farmakoterapia bólu u pacjentów z czynnikami ryzyka
30.12.2010
Wybór leku przeciwbólowego u pacjentów ze współistniejącymi czynnikami ryzyka wystąpienia powikłań stanowi coraz większe wyzwanie w praktyce klinicznej. Niepożądane działania leków stosowanych w farmakoterapii bólu to narastający problem zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym, jak i szpitalnym...
Leczenie nadciśnienia tętniczego u pacjentów z towarzyszącym łagodnym przerostem gruczołu krokowego - opinia lekarza praktyka
01.12.2010
W 2010 roku powstał istotny dla klinicystów konsensus hipertensjologów i urologów dotyczący leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów z łagodnym przerostem stercza. Współistnienie nadciśnienia tętniczego z przerostem gruczołu krokowego występuje u około 30% mężczyzn w podeszłym wieku. Jest więc to częsty, praktyczny problem w leczeniu pacjentów, zgłaszających się przede wszystkim do lekarza rodzinnego oraz do kardiologa i hipertensjologa, a także problem chorych hospitalizowanych w oddziałach szpitalnych.
01.12.2010
Suplementacja witaminy D u ludzi dorosłych
30.11.2010
2
Badania nad witaminą D trwają już od lat 30. ubiegłego stulecia i nadal ujawniane są nowe jej właściwości i działania w organizmie człowieka. Wykrycie receptorów dla aktywnej formy witaminy D, 1,25 dwuhydroksywitamina [1,25(OH)2D]-vitamin D receptor (VDR), było przełomem w badaniach nad witaminą D. O ile początkowo VDR poszukiwano w tzw. klasycznych organach i tkankach zaangażowanych w utrzymaniu homeostazy mineralnej ustroju: jelito, nerka, kość, przytarczyce, to z czasem jego obecność stwierdzono w różnych innych tkankach i rodzajach komórek.
Opieka paliatywna u osób w podeszłym wieku
30.11.2010
Według definicji WHO „Opieka paliatywna jest sposobem postępowania poprawiającym jakość życia pacjentów i ich rodzin, stających wobec problemów związanych z chorobą zagrażającą życiu, poprzez zapobieganie i łagodzenie cierpienia, wczesną identyfikację problemów oraz jak najlepszą ocenę i leczenie bólu, oraz innych problemów fizycznych, psychosocjalnych i duchowych”.
Miejsce leków antycholinergicznych w leczeniu chorób obturacyjnych płuc w podeszłym wieku
29.11.2010
Układ parasympatyczny jest odpowiedzialny za regulację napięcia oskrzeli i wydzielanie śluzu. Acetylocholina (ACh) działa poprzez receptory muskarynowe M1-M5. Rośnie wiedza na temat roli ACh w procesach zapalnych, włóknienia i przebudowy oskrzeli w chorobach obturacyjnych płuc, a optymalnym jej antagonistą wydaje się być lek antycholinergiczny blokujący M3 receptor. Obecnie mamy 3 leki antycholinergiczne: bromek ipratropium, bromek oksytropium i bromek tiotropium.
Standardy i postęp w leczeniu osteoporozy
29.11.2010
Według powszechnie przyjętej definicji osteoporoza jest układową chorobą szkieletu, charakteryzującą się niską masą kości, upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej i, w konsekwencji, zwiększoną podatnością na złamania. Przyjęte w przeszłości kryteria densytometryczne rozpoznania osteoporozy ujawniły wiele niedostatków. Jak stwierdzono, masa kostna mierzona densytometrycznie (BMD) jest tylko częściowo odpowiedzialna za wytrzymałość mechaniczną kości. Około 50% złamań występuje u kobiet, które według kryteriów densytometrycznych nie mają osteoporozy.
Bezpieczna kortykosteroidoterapia wziewna w chorobach obturacyjnych płuc w podeszłym wieku
29.11.2010
Problem chorób bronchoobturacyjnych, astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) u chorych w wieku podeszłym szybko narasta w ostatnich latach, przede wszystkim z powodu znaczących zmian w strukturze demograficznej społeczeństw zaawansowanych cywilizacyjnie. W ostatnim wieku średnia długość życia wydłużyła się niemal o 30 lat, a odsetek ludzi powyżej 85. roku życia rośnie w największym tempie. W Polsce ponad 5 milionów osób ma więcej niż 65 lat, a szacunkowe prognozy WHO zakładają, że na świecie ta populacja osiągnie miliard już w roku 2025.
Upadki osób w wieku podeszłym - przyczyny i profilaktyka
26.11.2010
Upadki osób starszych to wieloprzyczynowy problem zdrowotny zaliczany do tzw. wielkich zespołów geriatrycznych. Należą do nich poza upadkami: upośledzenie lokomocji, nietrzymanie moczu i/lub stolca, otępienie, depresja, majaczenie, upośledzenie wzroku i słuchu. Niestety, często te problemy pozostawiane są bez diagnostyki i leczenia, jako cecha „złej starości”. Należy podkreślić, że samo starzenie nie jest przyczyną zespołów geriatrycznych, lecz wynikiem nakładania chorób przewlekłych na narządowe zmiany starcze.
Pułapki farmakoterapii geriatrycznej
26.11.2010
Farmakoterapia jest najczęstszym sposobem leczenia chorych bez względu na wiek. Jednak w związku z wielochorobowością (polipatologia), stanowiącą jedną z podstawowych cech geriatrii, leczenie chorych starszych może stanowić trudne wyzwanie, ze względu na konieczność uwzględnienia licznych, często przeciwstawnych, ograniczeń. Muszą o nich pamiętać wszyscy profesjonaliści spotykający się ze starszymi pacjentami.
Problemy okulistyczne w geriatrii
26.11.2010
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...