Publikacje

Problemy okulistyczne w geriatrii
26.11.2010
Oko ludzkie i układ wzrokowy podlegają fizjologicznym procesom starzenia, które powodują stopniowe pogarszanie funkcji widzenia, niezależne od rozwoju chorób związanych z wiekiem (1). Obniżenie funkcji wzrokowych pojawiające się wraz ze starzeniem, niezależnie od przyczyny wywołującej, obniża jakość życia i ogranicza podejmowane czynności życiowe...
Wczesne rozpoznawanie zaburzeń otępiennych - zasady i ograniczenia
24.11.2010
Dane epidemiologiczne dotyczące rozpowszechnienia otępienia nie są w pełni precyzyjne. Dostępnych jest mało poprawnych metodologicznie i reprezentatywnych badań populacyjnych, brak jest ujednoliconych, a przez to porównywalnych standardów rozpoznawania. Trudności diagnostyczne mogą także pojawiać się gdy obserwujemy jedynie łagodne zaburzenia funkcji poznawczych związane z wiekiem...
Wielochorobowość w podeszłym wieku - implikacje terapeutyczne
24.11.2010
U osób w podeszłym wieku pojawia się równocześnie wiele schorzeń przewlekłych, wśród których dominują choroby układu krążenia, układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego (OUN), zaburzenia metaboliczne oraz zmiany nowotworowe (1). Większość obecnych wytycznych zawartych w opracowaniach grup ekspertów dotyczy zasad postępowania i zapobiegania jednej przewlekłej chorobie, co ma jedynie odpowiedni punkt przełożenia na populację pacjentów w okresie rozwojowym i dojrzałym. Wobec większości pacjentów w podeszłym wieku, cierpiących na wiele schorzeń, takie podejście do problemu jest niewystarczające.
Kardioseksuologia wieku podeszłego
16.11.2010
Dysfunkcje seksualne są jednymi z najczęstszych problemów mężczyzn w podeszłym wieku. Problem ten dotyczy około 100 mln mężczyzn na świecie. W Polsce zaburzenia erekcji występują u około 10% (1,5 mln) populacji mężczyzn (1), w Stanach Zjednoczonych u około 18% (18 mln), a w Niemczech u 19,2% (2). Przewiduje się, że w 2025 roku około 322 mln mężczyzn będzie cierpiało z powodu zaburzeń erekcji (3). Około 80-90% wszystkich przypadków dysfunkcji seksualnych jest związanych z przyczynami organicznymi: naczyniopochodnymi, hormonalnymi, neurogennymi, jatrogennymi bądź złożonymi.
Kardioenologia w wieku podeszłym
16.11.2010
Stu lat życia - takie życzenia często składamy przy najróżniejszych okazjach. Dla wzmocnienia tych życzeń wznosimy toast kieliszkiem wina dodając „na zdrowie”. Tradycja piękna i życzenia wzniosłe. Wszak dożycie w zdrowiu i pomyślności sędziwego wieku wydaje się być odwieczną tęsknotą człowieka. Czy jednak kieliszek wina jest tu tylko przypadkowym atrybutem, czy może kryje się w nim dodatkowa moc, które życzenia te czyni wiarygodnymi? A jeśli tak, to jak wino może nam pomóc w osiągnięciu zdrowia i długiego życia?
16.11.2010
Aktywność fizyczna w prewencji choroby niedokrwiennej serca u osób w starszym wieku
16.11.2010
Choroba wieńcowa jest główną przyczyną umieralności w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. W USA, w grupie pacjentów powyżej 65. roku życia choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią około 84% przyczyn wszystkich zgonów. W dwudziestym wieku średnia długość życia wzrosła prawie dwukrotnie i wynosi obecnie około 80 lat. Jest to olbrzymi sukces medycyny, jednak dodatkowo pojawił się problem starzenia się populacji.
Kuchnia 80-latka
16.11.2010
Starzenie się jest procesem nieodwracalnym, na który wpływa wiele czynników. Istotnym elementem wpływającym na przebieg tego procesu jest styl życia, w tym także sposób odżywiania, stosowanie używek czy aktywność fizyczna. Oprócz ograniczeń w dostępie do żywności, wynikających w przypadku osób po 80. roku życia często z możliwości finansowych i sprawności fizycznej, ważną przyczyną nieprawidłowego odżywiania jest brak wiedzy na ten temat i dawne nawyki żywieniowe.
16.11.2010
Na co i kiedy szczepić pacjenta w podeszłym wieku
15.11.2010
Choroby zakaźne nadal pozostają najczęstszą przyczyną zgonów na świecie, a szczepienia najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom. W krajach Europy i Ameryki Północnej dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień, głównie wśród dzieci i młodzieży, udało się znacznie ograniczyć liczbę zachorowań na błonicę, różyczkę, tężec oraz zlikwidować ospę prawdziwą (1). Osoby powyżej 60.-65. r.ż. są szczególnie narażone na choroby infekcyjne, co jest wynikiem spadku poziomu przeciwciał poszczepiennych oraz zmian zachodzących w układzie immunologicznym.
Nowoczesne techniki w kardiologii - inwazyjne leczenie wad zastawkowych u pacjentów w wieku podeszłym
12.11.2010
Wady zastawkowe stanowią istotny problem w kardiologii wieku podeszłego, który będzie zyskiwał na znaczeniu w związku ze starzeniem się populacji oraz stałym zwiększaniem przewidywanej długości życia. Pomimo że występowanie wad zastawek jest znacznie rzadsze niż choroby wieńcowej, niewydolności serca czy nadciśnienia tętniczego, w ostatnim czasie zainteresowanie tematem wad zastawkowych wzrosło, głównie za sprawą rozwoju nowoczesnych mało inwazyjnych technik zabiegowych w kardiologii inwazyjnej. Szczególne postępy osiągnięto na polu naprawy zastawki aortalnej i mitralnej, dlatego też tym zagadnieniom poświęcony będzie niniejszy artykuł.
Nowoczesne techniki w kardiologii, wpływ domowego monitoringu na przestrzeganie zaleceń lekarskich przez najstarszych pacjentów
10.11.2010
Rosnący udział osób w wieku podeszłym i starczym w populacji ogólnej pociąga za sobą konieczność poszukiwania takich metod poprawy jakości i długości życia, które pozwolą na redukcję kosztów opieki. Rozwój technologii informatycznych i telekomunikacyjnych umożliwia zastosowanie metod domowego monitoringu w grupie najstarszych pacjentów.