Publikacje
Zakażenie Helicobacter pylori i choroba refluksowa przełyku (gastroesophagal reflux disease, GERD) należą do najczęstszych stanów patologicznych w gastroenterologii. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce wynika, że infekcja ta występuje u około 80% osób dorosłych, a dolegliwości refluksowe odczuwa ponad 30%.
14.09.2010
Częstość zakażeń H. pylori u dzieci w Polsce wynosi średnio 31% i rośnie wraz z wiekiem. Prewalencja zakażenia zależy od warunków socjoekonomicznych i higieny w miejscu zamieszkania. Badania w kierunku H. pylori przeprowadza się zwykle w czasie gastroskopii wykonywanej z powodu objawów klinicznych sugerujących chorobę organiczną.
13.09.2010
Każda choroba czy stan psychiczny uwarunkowane są wieloma czynnikami, w tym biologicznymi, psychologicznymi oraz społecznymi. Z badań epidemiologicznych wynika, że częstość występowania zaburzeń psychoemocjonalnych w różnych populacjach znacznie wzrasta w ostatnich dziesięcioleciach. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale rozwój cywilizacj nieodłącznie przynosi nowe obciążenia, które są źródłem przewlekłego stresu .
Bulimia jest rozpoznaniem z kręgu psychiatrii, jednak jej następstwa daleko wykraczają poza jej zakres.
10.09.2010
Palenie tytoniu było największą zdrowotną plagą XX wieku, która spowodowała zmianę epidemiologii wielu schorzeń oraz przedwczesną śmierć około 100 milionów osób. Doszło do ogromnego wzrostu zachorowalności i chorobowości na raka płuca, zawał mięśnia sercowego, czy POChP. Obecnie ocenia się, iż na świecie co roku przedwcześnie umiera ponad 4 miliony palaczy, a liczba ta może wkrótce ulec podwojeniu.
08.09.2010
Już Hipokrates dostrzegał korzyści z aktywnego trybu życia. Twierdził, że „wszystkie znaczące części ciała, jeżeli używane umiarkowanie i ćwiczone w wysiłku, do którego są przeznaczone, stają się zdrowe, dobrze rozwinięte i starzeją się wolniej. Jeżeli są nieużywane i pozostawione w bezczynności, stają się podatne na choroby, upośledzone w rozwoju i starzeją się szybciej”. Jego obserwacje potwierdzono w licznych badaniach.
Złamanie osteoporotyczne z definicji powstaje w toku działania siły o niskiej energii w wyniku upadku z wysokości własnej lub niższej. Rozpoznaje się je po wykluczeniu innej przyczyny, np. złamania patologicznego. To właśnie złamania pojawiające się w przebiegu osteoporozy przesądzają o jej znaczeniu klinicznym...
01.09.2010
Zawroty głowy to częsty problemem z jakim chorzy zgłaszają się do lekarza rodzinnego. Częstość występowania w ciągu życia waha się w populacji od 20% do 30%. Rzadko występują jako izolowany objaw - zwykle towarzyszą im zaburzenia równowagi, zaburzenia wegetatywne i inne objawy.
01.09.2010
Wirus HCV (Hepatitis C Virus) wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW t. C) odkryty został w 1989 roku. Jest to wirus RNA, należący do rodziny Flaviviridae, rodzaju Hepacivirus (1). Wykazuje on powinowactwo do komórek wątroby - hepatocytów, ale wykrywa się go również w innych komórkach - jednojądrzastych krwi i ośrodkowego układu nerwowego. Genom wirusa zawiera około 30% sekwencji wysoce zmiennych, co jest przyczyną dużej różnorodności genetycznej. Wirus ma także dużą zdolność mutacji oraz zmiany białek otoczkowych, co powoduje „oszukiwanie” układu immunologicznego.
31.08.2010
Zakażenia bakteriami z rodzaju Chlamydia to coraz częstszy problem, z którym spotyka się lekarz rodzinny w swojej codziennej pracy. Nietypowe objawy, utajony przebieg choroby, łatwość szerzenia się drobnoustroju w populacji, zwłaszcza wśród osób młodych, stwarza niejednokrotnie trudności diagnostyczne i terapeutyczne. Najczęściej zakażenie ma charakter mieszany, często współistnieje z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, takimi jak Legionella, Mycoplasma, Coxiella, nie należy także zapominać o Borrelia burgdorferi.